Trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych

Ministerstwo Środowiska poinformowało o przekazaniu do uzgodnień międzyresortowych projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych. Projektowane zmiany mają na celu doprecyzowanie oraz ograniczenie zakresu prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, w którym składowane są wyłącznie odpady wydobywcze obojętne.

Doprecyzowanie dotyczy momentu rozpoczęcia prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, w którym składowane są odpady wydobywcze wskazane w art. 2 ust. 2 ustawy o odpadach wydobywczych.

Art. 2 ust. 2 ustawy o odpadach wydobywczych stanowi, że do odpadów wydobywczych obojętnych oraz niezanieczyszczonej gleby powstałych w wyniku poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin ze złóż oraz ich magazynowania i przeróbki oraz do odpadów powstałych w wyniku wydobywania, przeróbki i magazynowania torfu nie mają zastosowania przepisy, w szczególności dotyczące wymogu uzyskania zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, w którym składowane są ww. odpady - chyba że są one składowane w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych kategorii A. Mając na uwadze fakt, iż zezwolenie na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, w których składowane są ww. odpady nie jest wymagane przepisami prawa, za datę rozpoczęcia monitoringu tego obiektu przyjęto datę rozpoczęcia składowania odpadów wydobywczych w tym obiekcie.

Projekt ogranicza też zakres prowadzenia monitoringu w przypadku prowadzenia obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, w którym składowane są wyłącznie odpady wydobywcze obojętne.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.mos.gov.pl, stan z dnia 28 września 2012 r.

Data publikacji: 28 września 2012 r.