Mieszkańcy Warszawy mogą dziś np. za darmo korzystać z autobusów, tramwajów, metra, SKM i pociągów Kolei Mazowieckich oraz WKD. Pozostawienie auta na publicznych parkingach „Parkuj i Jedź” także nie jest związane z opłatą. Zarząd Transportu Miejskiego szacuje, że liczba podróżnych wzrośnie dziś co najmniej o kilka procent.

Michael Replogle z Institute for Transportation and Development Policy (ITDP) przekonuje, że najprostszą, ale często pomijaną drogą do ograniczania emisji zanieczyszczeń do powietrza jest danie ludziom lepszego dostępu do alternatywnych sposobów przemieszczania się z punktu A do punktu B. Popularyzacja innowacyjnych rozwiązań w miejskim transporcie pozwoli zmniejszyć emisje o ponad połowę do roku 2050 i pozwoli zaoszczędzić 100 miliardów dolarów rocznie. – przekonują badacze z University of California i z Institute for Transportation and Development Policy (ITDP).


„Transport i rosnąca liczba samochodów na drogach, to najszybciej rozwijające się źródło emisji dwutlenku węgla na świecie” – mówi Replogle. „Podczas gdy każda dziedzina gospodarki musi stać się bardziej ekologiczna, to oczyszczanie miast z korków jest najmniej bolesną i najbardziej efektywną metodą walki ze zmianami klimatu.” – dodaje.

Jakie rozwiązania proponują eksperci? Rozwój systemu transportu miejskiego i zachęcanie mieszkańców do przemieszczania się po mieście na rowerach lub pieszo, ograniczenie środków na budowę nowych dróg i parkingów – to zdaniem naukowców powinno skutecznie zniechęcić do korzystania z samochodów i ograniczyć emisje zanieczyszczeń do powietrza.

Warto myśleć o środowisku nie tylko dziś - w Europejski Dzień bez Samochodu, ale i na co dzień.

(www.ekologia.pl)