Obiekt powstał w ramach projektu „Życie nad Zalewem Szczecińskim i w Puszczy Wkrzańskiej - ekologia, edukacja i historia”. Zrealizowała go gmina Police we współpracy z Nadleśnictwem Trzebież.

W Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu realizowane będą wspólne projekty o charakterze kulturalnym, turystycznym i ekologicznym, m.in. zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych i spotkania turystów z Polski i z Niemiec. Leśnicy z Nadleśnictwa Trzebież będą realizowali program edukacyjny ośrodka, prezentując tematykę związaną z lasami. Pomieszczenia ośrodka zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny. Powstała m.in. pracownia mikroskopowa, plastyczna, biblioteka oraz tzw. sala zjawisk atmosferycznych. Obiekt jest dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych, w tym niewidomych i niesłyszących. Istnieje możliwość korzystania z zakupionych w ramach projektu rowerów i odbycia wycieczek terenowych.

Ośrodek zbudowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przy finansowym udziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.