Pytanie pochodzi z Kompasu Księgowo-Kadrowego
 
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie handlu zawiązuje spółkę z o.o. i chce część towarów handlowych wnieść aportem do spółki.
Czy musi zapłacić należny VAT od przekazanego towaru oraz podatek dochodowy?
 
Odpowiedź
Od towaru wniesionego w formie aportu do spółki należy zapłacić VAT i podatek dochodowy. Zobowiązania podatkowe jednak nie powstaną, jeżeli podatnik będzie miał wysoki VAT naliczony i duże koszty uzyskania przychodów.
 
Uzasadnienie
Aport jest formą dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a tym samym podlega opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f., za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; 
Ważne! jeżeli wartość wkładu  jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo jego wartość  nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.
1. Na aport wystawia się fakturę VAT (wyjątkiem jest aport przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części)
2. Spółka ma prawo odliczyć VAT od aportu na ogólnych zasadach (tak, jak od zakupu towarów).