Przetarg na wykonawcę sali władze Torunia rozstrzygnęły w lutym, wybierając jako najkorzystniejszą ofertę konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infrastructuras SA (partner), które zaproponowało za wykonanie zadania około 158 mln zł brutto.

"Na plac budowy wejdziemy w przyszłym tygodniu. Najpierw rozpoczniemy prace przygotowawcze, a po 20 kwietnia chcemy ruszyć z robotami ziemnymi, badaniami i przystąpimy do wykonania ścian szczelinowych. Mam nadzieję, że w tym roku wyjdziemy na poziom 0" - zapewnił we wtorek dyrektor Regionu Północ Mostostal Warszawa SA Eugeniusz Moczydłowski.

Inwestycję zaliczono do kluczowych przedsięwzięć Regionalnego Programu Operacyjnego, w związku z czym Toruń otrzymał przyrzeczenie dofinansowania z funduszy unijnych w wysokości 55 mln euro. Budowa sali, zgodnie z pierwotnymi założeniami, powinna być już zakończona.

Duże opóźnienia spowodowało już na starcie wyegzekwowanie od hiszpańskiego projektanta kompletnej i poprawnej dokumentacji budynku. Kolejny poślizg wymusiło niepowodzenie pierwszego przetargu na wykonawcę sali, gdyż uczestnicy zaproponowali kwoty znacznie przewyższające wstępny kosztorys i możliwości budżetu miasta.

"Za nami wiele lat przygotowań i wiele emocji, a teraz nadszedł moment podpisania umowy. Czeka nas ważny i odpowiedzialny czas budowania sali - inwestycji, z którą wiążemy wielkie nadzieje" – podkreślił we wtorek prezydent Torunia Michał Zaleski podczas podpisywania umowy z wykonawcą inwestycji.

Projekt sali koncertowej na Jordankach wybrano w 2008 roku w międzynarodowym konkursie. Spośród złożonych 22 koncepcji, międzynarodowe jury za najlepszy projekt uznało dzieło hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, prowadzonej przez Fernando Menisa.

W wielofunkcyjnym obiekcie, który ma zostać wzniesiony na obrzeżach Starego Miasta, mają znaleźć się: sala z widownią na 900 miejsc, ze sceną posiadającą kanał orkiestrowy, i sala na 300 miejsc, wraz ze sceną, a także pomieszczenia techniczne i socjalne, pozwalające na realizację dużych przedsięwzięć artystycznych. W sąsiedztwie ma powstać parking na 185 samochodów.

Budowla ma składać się z kilku modułów, połączonych od góry szklanymi taflami, wprowadzającymi do wnętrza światło. Przewidziano mechanizmy ścienne i stropowe, umożliwiające łączenie lub odgradzanie wnętrz. System podwójnych ścian budynku ma zapewnić oszczędność ciepła i dobrą izolację sali koncertowej od ulicznego hałasu.