Pytanie:
Czy teren parku miejskiego należy traktować jako działkę budowlaną?Czy na takim terenie będzie wymagane uzgodnienie sieci i przewodów?

Odpowiedź:
Teren parku miejskiego można potraktować jako działkę budowlaną.

Uzasadnienie:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – dalej pr. bud. posługuje się pojęciem "działki", jednakże nie zawiera definicji legalnej terminu "działka budowlana". Termin "działka budowlana" definiowany jest w dwóch innych aktach prawnych. Stosownie do treści art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przez "działkę budowlaną" należy rozumieć nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego. Natomiast zgodnie z art. 4 pkt 3a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, pod terminem "działka budowlana" należy rozumieć zabudowaną działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce. Z powyższych przepisów wynika, że działką budowlaną jest działka gruntu posiadająca określone cechy umożliwiające realizację obiektów budowlanych. Wobec tego teren parku miejskiego spełniający wymogi, jakie powinna posiadać działka budowlana może zostać potraktowany jak działka budowlana. Ponadto powszechnym jest, że na terenie parków miejskich znajdują się obiekty budowlane (latarnie, altany, amfiteatry).

Odnosząc się do konieczności dokonywania uzgodnień na etapie poprzedzającym realizację inwestycji należy wskazać, że zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 2 pr. bud. pozwolenie na budowę może być wydane po uprzednim uzyskaniu przez inwestora, wymaganych przepisami szczególnymi, pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów. Uzyskanie wskazanych w przepisie art. 32 ust. 1 pkt 2 pr. bud. pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów należy rozpatrywać w kategorii obowiązków inwestora, powyższy przepis jest bezwzględnie obowiązujący i nie wprowadza jakichkolwiek elementów uznaniowych – zob. wyrok NSA z dnia 25 maja 2005 r., II OSK 1660/04, LEX 238563. Uzgodnienie z gestorami sieci wymagane będzie jeśli taki obowiązek będzie wynikał w szczególności z decyzji o warunkach zabudowy czy planu miejscowego. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami