Minister zaznaczył, że hasło, które przyświeca działaniom resortu środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza to „Dobre paliwo w dobrym kotle”. - Zabiegamy o to, żeby rozporządzenia Ministra Rozwoju i Ministra Energii zostały wprowadzone jeszcze w połowie tego roku, tak, aby nowy sezon grzewczy rozpocząć z nowymi normami jakości - podkreślił minister Szyszko.

Ponadto prof. Szyszko zwrócił uwagę, że Polski węgiel jest dobrej jakości. - Teraz pracujemy nad rozwiązaniami i technologiami, aby mógł być on spalany w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska - dodał.

Odnawialne źródła energii
- Jednym ze sposobów na poprawę jakości powietrza w Polsce jest także rozwój geotermii. To czysta, bezemisyjna energia, która sprawdzi się w aglomeracjach. Również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera rozwój geotermii w Polsce poprzez odpowiednie programy – podkreślił minister Jan Szyszko. Dodał, że na terenach wiejskich odnawialnym źródłem energii może być biomasa. - Wprowadzamy program pilotażowy w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Zależy nam, aby tereny wiejskie mogły być samowystarczalne energetycznie - poinformował Minister.

Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza
W resorcie środowiska działa Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza powołany zarządzeniem premier Beaty Szydło. Ministerstwo informuje, że koordynuje on prace międzyresortowe dotyczące działań na rzecz poprawy jakości powietrza, które zostały zawarte w Programie.

W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Energii, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz samorządy. Pracami Komitetu kieruje przedstawiciel Ministerstwa Środowiska.

Źródło: Ministerstwo Środowiska  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów