Na początku listopada w Stambule odbyła się konferencja pt. "Szósty szczyt energetyczny. Europejskie rynki wschodzące". Przewodnim tematem spotkania był dynamicznie rozwijający się rynek energetyczny w tym rejonie. Przeprowadzono osiem sesji tematycznych, z których jedna dotyczyła rynku polskiego. Omówiono m.in. prognozy i strategie na rynku energii w Europie, kwestie dostaw i magazynowania gazu, dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych, problematykę energii odnawialnej, finansowania i nowych inwestycji, integracji rynku energetycznego (trzeci pakiet liberalizacyjny), międzynarodowych projektów dotyczących gazu i ropy naftowej, a także współpracy regionalnej.

Na konferencji zebrało się kilkudziesięciu przedstawicieli firm z branży energetycznej, firm doradczych oraz banków specjalizujących się w finansowaniu przedsięwzięć energetycznych. Ponieważ tegoroczne spotkanie odbyło się w Stambule, uczestniczyło w nim także wielu przedstawicieli rządu Turcji oraz innych krajów Morza Czarnego, jak również firm inwestujących w tym regionie. Moduł tematyczny poświęcony rynkowi energetycznemu w Polsce, poprowadził mec. Arkadiusz Rumiński z kancelarii prawnej Noerr Sp. z o.o. Spiering Sp. k. Podczas swojego wystąpienia przedstawił obecną sytuację na rynku gazu oraz scharakteryzował polski rynek, w tym udział poszczególnych surowców w bilansie energetycznym kraju. Zaprezentował perspektywy dla gazu łupkowego w Polsce, w szczególności szacowaną zasobność złóż tego surowca, jego potencjalną lokalizację, dane na temat kosztowności odwiertów i rentowność wydobycia, możliwe bariery dla rozwoju rynku gazu łupkowego oraz postulaty dotyczące działań mających zachęcić do inwestowania w tym sektorze. Mecenas Rumiński omówił także regulacje prawne, rodzaje koncesji i organy je wydające, procedurę ich uzyskiwania, opłaty oraz użytkowanie górnicze. Poruszono również kwestię "Polityki energetycznej Polski do 2030 r." oraz pozwania do Trybunału Sprawiedliwości przez Komisję Europejską za wadliwe implementowanie dyrektywy 94/22/WE do prawa polskiego. Ponadto, wskazano ilu i jakim przedsiębiorstwom przyznane zostały koncesje na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów oraz omówiono nowe wnioski o przyznanie takich koncesji. W końcowej części prezentacji poruszono natomiast problematykę bezzbiornikowego magazynowania gazu w Polsce, zaprezentowano sposoby magazynowania gazu oraz liczbę, pojemność i rozlokowanie podziemnych magazynów gazu w Polsce.
Podczas spotkania padło wiele pytań dotyczących sytuacji na polskim rynku energetycznym, zwłaszcza w kontekście regulacji prawnych oraz ułatwień, jakich w niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać w tym zakresie. "To znak, że mamy jeszcze sporo do zrobienia, by przekonać inwestorów do polskiego rynku, ale jednocześnie potwierdzenie, że już teraz ma on ich zdaniem duży potencjał" - powiedział mecenas Arkadiusz Rumiński z kancelarii Noerr Sp. z o.o. Spiering sp.k. "W najbliższych latach spodziewamy się wzrostu zainteresowania wśród podmiotów szykujących się do wejścia na polski rynek energetyczny, w szczególności w zakresie energii odnawialnej i co się z tym wiąże, większej liczby zapytań o doradztwo prawne w tym obszarze. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów z kilkoma podmiotami, spodziewamy się jednak, że w najbliższych latach liczba zainteresowanych znacznie wzrośnie, zwłaszcza jeśli rząd Polski przedstawiłby długoterminową politykę w tym zakresie" - dodał mecenas.
Jak relacjonował mec. Arkadiusz Rumiński, wiele wątpliwości wśród uczestników konferencji budziła także kwestia stabilności i przewidywalności wysokości podatków oraz opłat eksploatacyjnych za poszukiwanie lub rozpoznawanie węglowodorów, bezzbiornikowe magazynowanie substancji, jak i za składowanie odpadów w górotworze. Obecnie opłaty te są corocznie waloryzowane na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, planowanego w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy i ogłaszane w formie obwieszczenia przez ministra właściwego ds. środowiska. Kontrowersje budził fakt, że Ministerstwo Gospodarki wydało dokument "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku", w którym określa długofalową politykę państwa w zakresie tego sektora (w tym dostaw gazu), brakuje natomiast długofalowej polityki co do podatków i w.w. opłat. Bez tych informacji trudno jest przewidzieć koszty i opłacalność inwestycji, co zniechęca inwestorów. Obecnie opłaty są na najniższym poziomie w Europie a obawy dotyczą kwestii, czy rząd zechce zmienić tą sytuację.
"Projekt nowej ustawy Prawo Geologiczne i Górniczne nie przewiduje znaczących zmian opłat. Natomiast już w przyszłym roku na wiosnę wchodzi w życie tzw. trzeci pakiet liberalizacyjny mający spoić rynek energetyczny w Europie. Staniemy zatem przed koniecznością ponownej implementacji regulacji unijnych, co podtrzymuje atmosferę niepewności. Inwestorzy obawiają się także o dostęp do sieci dystrybucji i gazociągów w Polsce" - powiedział mecenas Rumiński. "Cieszymy się, że kancelaria Noerr mogła uczestniczyć w konferencji, ponieważ nasz rynek, choć duży i perspektywiczny, wciąż wzbudza wiele wątpliwości, które należy wyjaśniać. Takie spotkania są do tego najlepszą okazją" - dodał.