1. Wstęp

Wymagania odnośnie usytuowania budowli rolniczych i związanych z nimi urządzeń budowlanych na nieruchomości określone zostały w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 132, poz. 877 z późn. zm.) - dalej r.b.r.u. Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie, odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie, modernizacji i zmianie sposobu użytkowania budowli rolniczych lub ich części oraz związanych z nimi urządzeń budowlanych. 


2. Budowle rolnicze

Budowlami rolniczymi na mocy § 3 r.b.r.u. są budowle dla potrzeb rolnictwa i przechowalnictwa produktów rolnych, w szczególności takie jak: zbiorniki na płynne odchody zwierzęce, płyty do składowania obornika, silosy na kiszonkę, silosy na zboże i pasze, komory fermentacyjne i zbiorniki biogazu.

3. Usytuowanie budowli rolniczych

Usytuowanie budowli rolniczych jak i projekt zagospodarowania działki lub terenu powinny przede wszystkim pozostawać w zgodzie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Decyzja taka zgodnie z ustawą z dnia 23 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) - dalej u.p.z.p. jest wymagana, gdy dla danego obszaru brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Określa ona m.in. rodzaj inwestycji, warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikające z przepisów odrębnych, a w szczególności w zakresie warunków i wymagań ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, ochrony środowiska i zdrowia ludzi, obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji, wymagań dotyczących ochrony interesów osób trzecich, a także linie rozgraniczające teren inwestycji.@page_break@

4. Dojazd

Do budowli rolniczych i urządzeń budowlanych z nimi związanych należy zapewnić dojścia i dojazdy przystosowane do sposobu ich użytkowania, w tym drogi pożarowe, określone w przepisach o ochronie przeciwpożarowej. Szerokość zorganizowanych ciągów dojazdowych do budowli rolniczych powinna wynosić co najmniej 3m. Ponadto ukształtowanie niwelety podłużnej i przekrojów poprzecznych dojazdów oraz dojść do budowli rolniczych powinny zapewniać spływ wód opadowych, a stanowiska postojowe i dojazdy do budowli rolniczych powinny posiadać nawierzchnię utwardzoną, zapewniającą odpływ wód opadowych.

5. Zbiorniki na odchody zwierzęce

Do usuwania i magazynowania odchodów pochodzenia zwierzęcego powinny być przewidziane urządzenia i zbiorniki dostosowane do systemów technologicznych utrzymywania zwierząt. Jeżeli chodzi o zbiorniki na płynne odchody zwierzęce, to powinny one mieć nieprzepuszczalne dno i ściany. Wymagania dla tych zbiorników zostały odmiennie ukształtowane jeżeli chodzi o zbiorniki otwarte, a odmiennie jeżeli chodzi o zbiorniki zamknięte.

Zbiorniki zamknięte

Zbiorniki zamknięte powinny być szczelnie przykryte płytą zaopatrzoną w otwór wejściowy i wentylacyjny. Odległości tych zbiorników mierzone od pokryw i wylotów wentylacyjnych
powinny wynosić co najmniej:
1) od otworów okiennych i drzwiowych pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich - 15 m,
2) od magazynów środków spożywczych, a także obiektów budowlanych przetwórstwa rolno-spożywczego - 15 m,
3) od granicy działki sąsiedniej - 4 m,
4) od budynków magazynowych ogólnych - 5 m,
5) od silosów na zboże i pasze - 5 m,
6) od silosów na kiszonki - 5 m.

Jeżeli chodzi o zbiorniki otwarte o pojemności nie przekraczającej 200 m3 oraz o płyty gnojowe, to ich odległość powinna wynosić co najmniej:
1) od otworów okiennych i drzwiowych pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich - 30 m,
2) od budynków przetwórstwa rolno-spożywczego i magazynów środków spożywczych - 50 m,
3) od budynków magazynowych pasz i ziarna - 10 m,
4) od granicy działki sąsiedniej - 4 m,
5) od silosów na zboże i pasze - 5 m,
6) od silosów na kiszonki - 10 m.

Pełna treść komentarza dostępna jest w programie Serwis Budowlany>>