Jak poinformował podczas środowej konferencji prasowej prezydent miasta Dawid Kostempski, w dawnej szkole na trzech kondygnacjach urządzonych zostanie łącznie 25 mieszkań komunalnych.

Przedsięwzięcie obejmie m.in. docieplenie i odnowienie budynku, wymianę instalacji, budowę sanitariatów oraz wydzielenie - poprzez ustawienie ścianek działowych - lokali o powierzchni od niespełna 30 do ponad 50 metrów kw. „Te mieszkania będą miały całkiem przyzwoity standard” - ocenił Kostempski.

Wicenaczelnik wydziału inwestycji świętochłowickiego magistratu Mateusz Szampera podał, że budynek zostanie dostosowany do zamieszkania przez ok. 50 osób.

„To budynek zabytkowy, a takich nie mamy dużo. Warto każdy taki obiekt utrzymać i zachować w taki sposób, by służył mieszkańcom. Jednocześnie koszty jego adaptacji na mieszkania komunalne będą niższe niż gdyby np. budować je od podstaw” - wyjaśnił Szampera.

Przebudowa szkoły powinna ruszyć we wrześniu, a zakończyć się latem 2014 r. Wartość kosztorysowa projektu to niespełna 2,5 mln zł. Po przetargu miasto spodziewa się pewnych oszczędności.

Na przebudowę szkoły miasto zdobyło milion złotych w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego ze środków Funduszu Dopłat, koordynowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Warunkiem otrzymania tej dotacji będzie przygotowanie lokali socjalnych w co najmniej takiej samej liczbie i o takiej samej powierzchni jak w adaptowanym budynku. Władze Świętochłowic będą urządzały te lokale w różnych częściach miasta – z własnych środków.

Jak wynika z informacji miejskiego magistratu, sześcioklasowa szkoła z mieszkaniami dla nauczycieli została zbudowana w 1881 r. na posesji darowanej przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmacka. Była drugą szkołą na terenie dawnej gminy Świętochłowice, czyli obecnego centrum miasta o tej nazwie. Pierwsza, dwuklasowa z 1840 r., już nie istnieje.

Do 1888 r. była to szkoła wielowyznaniowa, od 1895 r. szkoła żeńska, od 1907 r. miała tam swoją siedzibę Kupiecka Szkoła Dokształcająca, a od 1911 r. prowadzono tam również kursy dokształcające dla dziewcząt. W latach 1911-13 zbudowano tam pierwszą na terenie gminy halę sportową (nazywaną „ćwicznią”), a przy niej 6-klasowy budynek, gdzie do 1920 r. mieściła się szkoła dla dzieci niepełnosprawnych.

W latach 20. ubiegłego wieku szkole nadano imię Tadeusz Kościuszki. Ostatnio mieściła się tam szkoła podstawowa nr 4, w zeszłym roku przeniesiona do innego, lepiej przystosowanego do współczesnych potrzeb, budynku byłego gimnazjum nr 4 przy tej samej ulicy Szkolnej.

Dawna szkoła nr 4 to kolejny obiekt historycznie związany z zasłużonym dla przemysłowego rozwoju regionu rodem Donnersmarcków, przywracany w Świętochłowicach do życia. Od ubiegłego roku trwa renowacja i adaptacja częściowo spalonego 13 lat temu neogotyckiego budynku dawnego zarządu dóbr tego rodu. Swoją siedzibę znajdzie tam tworzone w tym mieście Muzeum Powstań Śląskich. Placówka ma zostać otwarta w 2014 r.