Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy, w związku z pomiarami emisyjnymi, króćce pomiarowe powinny być instalowane na kominie czy na czopuchu?


Odpowiedź:

Stanowiska pomiarowe, w tym króćce pomiarowe, instalowane są w celu sprawdzenia, czy prowadzący instalację dotrzymuje warunki korzystania ze środowiska w zakresie emisji do powietrza gazów i pyłów, czyli czy nie przekracza emisji dopuszczalnej.


Z art. 224 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) wynika, że emisja dopuszczalna określana jest dla źródła i emitora, a stanowiska pomiarowe powinny umożliwić jej sprawdzenie.


Dlatego najlepiej byłoby, aby króćce pomiarowe instalować na czopuchu każdego z kotłów (umożliwi pomiar dla źródła) oraz na emitorze (umożliwi pomiar dla zespołu źródeł). Oczywiście mogą być sytuacje, kiedy każdy kocioł ma własny komin.


W takim przypadku normy wskazują pierwszeństwo lokalizacji przekroju pomiarowego na odcinku pionowym. Podobnie w przypadku, gdy mamy czopuch zbiorczy oraz wspólny komin, lepiej stanowisko pomiarowe lokalizować na kominie. Nie jest natomiast błędem lokalizacja stanowisk na czopuchu. Oczywiście stanowiska pomiarowe muszą znajdować się na przekroju pomiarowym usytuowanym zgodnie z warunkami określonymi w normach:
-PN-Z-04030-7:1994 "Pomiary stężenia i strumienia masy pyłu w gazach odlotowych metodą grawimetryczną",
- PN-EN-15259 "Jakość powietrza - Pomiary emisji ze źródeł stacjonarnych. Wymagania dotyczące miejsc pomiaru i odcinków pomiarowych, celu i planowania pomiaru oraz sprawozdania".


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.