Miejscowym planie zagospodarowania wyznaczono teren zabudowy usługowo-komercyjnej przeznaczony pod realizację wielkogabarytowych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2.

Na tym terenie obiekt taki istnieje. Obecnie ten sam inwestor na pozostałej części tego terenu chce uzyskać pozwolenie na budowę stacji paliw, budynku serwisowego i myjni samochodowej. W planie brak jest zakazu budowy stacji myjni. Jest za to inna jednostka planu, która wyznacza teren przeznaczony na stacje paliw wraz z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi służącymi do obsługi podróżnych. Proszę o interpertacje planu.

Czy jest możliwe usytuowanie stacji paliw poza terenem wyznaczonym w planie?

Odpowiedź

Z przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – dalej u.p.z.p. można wyciągnąć wniosek, że ustawodawca podchodzi do kwestii przeznaczenia terenów dwojako. Niektóre tereny są przeznaczone pod jeden, bardzo konkretny rodzaj zabudowy, a w odniesieniu do innych formułowane są tylko ogólne wytyczne co do rodzaju zabudowy.


Dla przykładu, budowa wielkopowierzchniowych obiektów handlowych jest możliwa wyłącznie na terenach, które wprost takie przeznaczenie w planie przewidują. Wynika to z treści art. 15 ust. 3 pkt 4 u.p.z.p. Obiekt taki nie będzie więc mógł powstać na dowolnym terenie usługowym, lecz tylko na takim, który został w planie miejscowym przeznaczony pod ten konkretny rodzaj zabudowy.


Sytuacja wygląda natomiast inaczej, gdy chodzi o budowę stacji paliw czy myjni samochodowej. W tym przypadku przepisy u.p.z.p. nie wymagają, by plan miejscowy przeznaczał konkretne tereny pod budowę takiej stacji.


Postanowienia planu należy w tym przypadku interpretować od innej strony – należy najpierw spojrzeć na ogólne przeznaczenie terenu, a następnie na ewentualne ograniczenia w zabudowie.

Budowa stacji paliw czy myjni samochodowej mieści się w zakresie pojęcia "zabudowy usługowo-komercyjnej". O ile więc nie ma ograniczeń, które by taką zabudowę dyskwalifikowały (czy to wprost, czy to poprzez kryteria uciążliwości lub hałasu), to należy przyjąć, że jest to zabudowa dopuszczalna.


Dodać należy, iż to, że inny teren jest przeznaczony pod budowę stacji paliw, nie oznacza bynajmniej, że stacja paliw może powstać wyłącznie na tym terenie i na żadnym innym. Takie rozumowanie jest usprawiedliwione wyłącznie wówczas, gdy ma oparcie w przepisach ustawy – jak choćby w przypadku wspomnianego wielkopowierzchniowego obiektu handlowego. Natomiast w razie braku takich jednoznacznych ograniczeń, należy kierować się zasadą, że dozwolona jest taka budowa, która nie została wprost zakazana. Jedna z podstawowych zasad interpretacji planów miejscowych nakazuje bowiem, by plan interpretować w sposób ścisły, nie domniemywać ograniczeń, które nie zostały w planie wprost wyrażone, a przede wszystkim by zawsze rozstrzygać ewentualne wątpliwości na korzyść właściciela nieruchomości.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .