Rządowy program Mieszkanie dla Młodych zaplanowano na lata 2014-2018. Na każdy rok przewidziano inny budżet. W 2014 roku wykorzystano niespełna 35% środków, w 2015 roku nieco ponad 70%, a w 2016 roku wystarczyło 3,5 miesiąca, aby wyczerpały się w całości. Wciąż można rezerwować pieniądze przeznaczone na lata 2017–2018.

- Warunek jest jeden – lokal musi zostać w tych latach wydany właścicielowi. Istnieje jednak limit ograniczający możliwość składania wniosków o dopłaty. Zgodnie z przepisami, przed początkiem danego roku, może zostać zarezerwowana tylko połowa budżetu. W 2017 roku wnioski będą przyjmowane do osiągnięcia progu 373 mln zł – zauważa Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development.

Obecnie zarezerwowano już ponad 80% tej kwoty. W efekcie jeden z czołowych banków przestał przyjmować wnioski, które nie zostały zarejestrowane przez inne banki.

- To już ostatni dzwonek dla osób szukających własnego mieszkania z rządowym dofinansowaniem. Dostępne fundusze na przyszły rok mogą się skończyć w każdej chwili. Jeśli chcemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, z decyzją o zakupie nieruchomości warto się pospieszyć – mówi Łukasz Pietura, doradca finansowy Expander.

Czytaj: Mieszkanie plus: pierwsze budynki już w 2018 roku >>>

Osoby, które zamierzają skorzystać z rządowego dofinansowania muszą pamiętać o obowiązujących limitach. Dotyczą one wielkości mieszkania i ceny za metr kwadratowy.

- Powierzchnia nie może przekraczać 75 mkw. Przy trójce dzieci wzrasta o 10 mkw. Ograniczenie dotyczy również ceny. Należy jednak uważnie podejmować decyzję. Mieszkania w mieszczące się w limicie Mieszkanie dla Młodych to rzadkość – mówi Roma Peczyńska, marketing manager Red Parku, poznańskiej inwestycji, która proponuje mieszkania w ramach programu MdM.

Słowa eksperta potwierdzają informacje Narodowego Baku Polskiego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Według najnowszych danych, wśród 16 miast wojewódzkich, najmniej nowych mieszkań w MdM znajdziemy w Opolu (2,4%) i w Warszawie (9,7%). Nieco lepiej jest w Łodzi (11,8%) i Wrocławiu (16,2%). Najwięcej lokali w MdM można kupić w Zielonej Górze (93,6%), Kielcach (78,3%) i Białymstoku (67,2%).

Co czeka rynek nieruchomości po wyczerpaniu dostępnego budżetu na 2017 rok?
- Prawdopodobnie dojdzie do szybkiego przyrostu chętnych do skorzystania ze środków na 2018 rok. Umożliwiają to założenia programu, według którego wypłacenie pieniędzy następuje na końcu transakcji, czyli w momencie oddania budynku do użytkowania – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park.

Wyczerpanie budżetu nie wpłynie na rynek inwestycji luksusowych. Na znaczeniu mogą jednak zyskać wygodne systemy płatności, które cieszą się dużą popularnością w segmencie premium.

Mieszkanie dla Młodych będzie funkcjonowało jeszcze do 2018 roku. Na kolejne lata przedstawiciele rządu zapowiedzieli nowy program - Mieszkanie Plus. Trwają prace nad jego ostatecznym kształtem.
Źródło: RED Real Estate Development

Czytaj: Polacy podzieleni ws. programu Mieszkanie plus >>>