Odpowiedź: jeżeli samochód zostanie wykupiony z leasingu "na firmę", jego sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej 23% (niezależnie od tego czy sprzedaż nastąpi po miesiącu oraz przed czy po upływie pół roku) oraz spowoduje powstanie podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Uzasadnienie: odpowiedź należy rozpocząć od wyjaśnienia, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą samochód (czy inną rzecz) z leasingu wykupić może "na firmę" (do majątku przedsiębiorstwa) lub "prywatnie" (do majątku prywatnego). Fakt zawarcia umowy leasingu "na firmę" (jako przedsiębiorca) możliwości tej nie wyłącza.
Decyzja o wykupie "prywatnym" powoduje, że samochód wykupiony z leasingu nie wchodzi do majątku przedsiębiorstwa podatnika, a w konsekwencji jego późniejsza sprzedaż nie podlega opodatkowaniu VAT (w zamian umowa sprzedaży samochodu podlega w takim przypadku opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, przy czym podatnikiem tego podatku jest nabywca samochodu). Nie ma również w takim przypadku potrzeby przekazywania samochodu na potrzeby osobiste.
Kwestią sporną jest czy w przypadku sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu "prywatnie" przychód ze sprzedaży powstaje tylko w razie sprzedaży przed upływem pół roku po wykupie (i stanowi przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.), czy też powstaje jeżeli sprzedaż nastąpi przed upływem sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wykupu z leasingu (i stanowi przychód z działalności gospodarczej). W mojej ocenie prawidłowe jest to pierwsze stanowisko, lecz organy podatkowe opowiadają się za drugim z nich - zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 1 sierpnia 2011 r., ITPB1/415-552/11/PSZ, interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 listopada 2011 r., IPPB1/415-785/11-2/AM czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 czerwca 2013 r., IBPBI/1/415-369/13/ESz).
W dalszej części odpowiedzi zakładam, że wykup przedmiotowego samochodu nastąpi "na firmę". W takim przypadku sprzedaż samochodu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej 23% (niezależnie od tego czy sprzedaż nastąpi po miesiącu oraz przed czy po upływie pół roku) oraz spowoduje powstanie podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W przypadku takim z tytułu wykupu samochodu przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku z faktury dokumentującej wykup samochodu, lecz kwota podatku naliczonego ograniczona będzie najprawdopodobniej do 50% kwoty podatku z faktury wykupu (ze względu na brzmienie art. 86a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.). Sprzedając samochód podatnik może być jednak uprawniony do odliczenia całej (w przypadku sprzedaży w miesiącu wykupu) lub części pozostałej kwoty z faktury wykupu w drodze korekty podatku naliczonego dokonywanej na podstawie przepisów art. 90b u.p.t.u. (zastrzec jednak należy, że w przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15.000 zł okres korekty wynosi tylko 12 miesięcy – zob. art. 90b ust. 6 u.p.t.u.; oznacza to, że sprzedając samochód rok po zakończeniu miesiąca wykupu samochodu z leasingu podatnik do korekty takiej nie najprawdopodobniej będzie już uprawniony).
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że przekazanie na cele osobiste samochodu wykupionego z leasingu "na firmę" podlegać będzie w przedstawionej sytuacji opodatkowaniu VAT jako nieodpłatna dostawa towarów (na podstawie art. 7 ust. 2 u.p.t.u.), a więc z tytułu takiego przekazania wystąpi VAT (podatek dochodowy z tytułu takiego przekazania nie wystąpi; dopiero sprzedaż samochodu po wycofaniu na cele osobiste spowoduje powstanie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej). Dodać należy, że kwestią sporną jest co w takim przypadku stanowi podstawę opodatkowania (w mojej ocenie jest to cena netto wykupu z leasingu), jak również czy przekazanie takie pozwala na odzyskanie części z 50% kwoty podatku z faktury wykupu na podstawie przepisów art. 90b u.p.t.u. (według mnie tak, gdyż zgodnie z art. 2 pkt 22 u.p.t.u. sprzedaż w rozumieniu VAT stanowią, między innymi, odpłatne dostawy na terytorium kraju, a podlegające opodatkowaniu nieodpłatne dostawy towarów stanowią rodzaj odpłatnych dostaw towarów – zob. art. 7 ust. 2 u.p.t.u.).