W świetle przedstawionego pytania należy przede wszystkim odwołać się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 10 marca 2011 r., C-497/09, Faaborg-Gelting Linien, który wskazał na różnice pomiędzy świadczeniem usług a dostawą towarów. Zgodnie z tym orzeczeniem:
– sprzedaż świeżo przygotowanych dań i artykułów żywnościowych do spożycia na miejscu na stoiskach lub w pojazdach gastronomicznych, lub we foyer kin stanowi dostawę towarów, jeżeli z oceny jakościowej całości transakcji wynika, że elementy świadczenia usług poprzedzające dostawę artykułów żywnościowych i towarzyszące jej nie mają charakteru przeważającego;
– działalność cateringowa stanowi świadczenie usług, chyba że przedsiębiorstwo cateringowe dostarcza jedynie standardowe dania bez świadczenia dodatkowych usług albo że inne szczególne okoliczności dowodzą, iż dostawa gotowych dań stanowi przeważający element transakcji.
Trybunał zauważył również, że działalność restauracyjną charakteryzuje szereg elementów i czynności, wśród których dostawa żywności jest tylko jedną ze składowych i gdzie dalece przeważają usługi.
Ponadto, pojęcie usługi restauracyjnej i cateringowej zostało zawarte w art. 6 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) Nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L, Nr 77, s. 1) – dalej r.w.u. Wynika z niego, iż usługi restauracyjne i cateringowe oznaczają usługi polegające na dostarczaniu gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo żywności i napojów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie. Dostarczanie żywności lub napojów lub żywności i napojów stanowi jedynie element większej całości, w której muszą przeważać usługi. Usługi restauracyjne polegają na świadczeniu takich usług w lokalu należącym do usługodawcy, podczas gdy usługi cateringowe polegają na świadczeniu takich usług poza lokalem usługodawcy". Zgodnie z art. 6 ust. 2 r.w.u.: za usługi cateringowe i restauracyjne w rozumieniu ust. 1 nie uznaje się dostawy gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo dostawy gotowej lub niegotowej żywności i napojów, wraz z ich transportem lub bez niego, ale bez żadnych innych usług wspomagających.
Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż sprzedaż posiłków w lokalu z przeznaczeniem do konsumpcji poza lokalem należy traktować jako dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 u.p.t.u. Do dostaw tego rodzaju towarów ustawodawca przewidział stawkę podatku w wysokości 5%
Należy również zaakcentować fakt, że stosowanie stawki VAT w wysokości 5% będzie zasadne dopóty, dopóki przedmiotem dostawy będzie rzeczywiście gotowe danie, a nie usługa przygotowania tego dania. Zgodnie z wyjaśnieniami organów podatkowych, wymienione pod pozycją 28 załącznika nr 10 do u.p.t.u. gotowe dania, to dania, które wymagają bezpośrednio przed dokonaniem konsumpcji – dodatkowych czynności takich jak obróbka termiczna (podgrzanie, umieszczenie w kuchence mikrofalowej lub smażenie), bowiem w formie nieprzetworzonej nie są zdatne do bezpośredniego spożycia (zob. postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 listopada 2011 r., IBPP2/443-901/11/BW). Danie gotowe do spożycia (sprzedawane jako podgrzane) należy traktować jako usługę opodatkowaną VAT wg stawki 8%.
Przykład 1
Firma jednoosobowa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wytwarza sushi do sprzedaży jako zestawy zapakowane w jednorazowe opakowania. Nie prowadzi restauracji, tylko stoisko, na którym sprzedaje te towary.

Sushi, czyli japońską potrawę, przygotowaną do spożycia jako gotowy posiłek, należy zidentyfikować zgodnie PKWiU, jako "gotowe posiłki i dania" (grupowanie PKWiU 10.85.1). Zasadność takiego sklasyfikowania przedmiotowego produktu potwierdzają wyjaśnienia do klasy 10.85 PKWiU, które wskazują, iż klasa ta obejmuje gotowe (tj. przygotowane, przyprawione i ugotowane) posiłki i dania, zamrożone lub pakowane próżniowo lub w puszkach, składające się co najmniej z dwóch różnych składników (z wyłączeniem przypraw), które zwykle są pakowane i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż, w tym dania regionalne i narodowe. Dla ustalenia wysokości stawki VAT nie ma znaczenia fakt czy gotowy posiłek w jednorazowym opakowaniu (danie) zostanie sprzedany w stoisku, w którym firma sprzedaje te posiłki, czy też będzie to dostawa na rzecz sieci marketów. W jednym jak i w drugim przypadku dostawa posiłku będzie opodatkowana VAT wg preferencyjnej, tj. 5% stawki tego podatku.

(...)

Czytaj więcej: Kompas Księgowo-Kadrowy