Sprawa dotyczyła zawieszenia z urzędu postępowania w sprawie o wymeldowanie z pobytu stałego jednego z małżonków.

Organy obu instancji przyjęły w sprawie, iż zachodzą podstawy do obligatoryjnego zawieszenia tego postępowania, w celu rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego, dotyczącego określenia sposobu korzystania z tego lokalu przez byłych małżonków.


WSA oceniając możliwość zawieszenia postępowania w sprawie o wymeldowanie sąd wyjaśnił, że wymeldowanie może nastąpić, gdy opuszczenie lokalu nastąpiło w sposób trwały i dobrowolny. Nie jest opuszczeniem lokalu sytuacja, gdy dana osoba została do tego zmuszona.


Z żadnego przepisu nie wynika, aby ocena charakteru opuszczenia lokalu była wyłączona z właściwości organu administracji rozpatrującego sprawę wymeldowania.

Co więcej dokonanie oceny takiej okoliczności przez sąd cywilny w postępowaniu o określenie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej nie pozbawia organu administracji ustawowego obowiązku rozstrzygnięcia przedmiotowej kwestii.

Poza tym w przypadku uwzględnienia przez sąd powszechny powództwa i określenie sposobu korzystania z niego osobie, która została z niego wcześniej wymeldowana, nie stoi na przeszkodzie do ponownego zameldowania tej osoby w lokalu, o ile spełni ona przesłanki wymagane do zameldowania.

W związku z tym rozstrzygnięcie sprawy z powództwa skarżącego o określenie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej nie stanowi zagadnienia wstępnego w sprawie o wymeldowanie z pobytu stałego z przedmiotowego lokalu – uznał sąd.

Sąd wyjaśnił, iż fakt wytoczenia powództwa może mieć istotne znaczenie dla sprawy wyłącznie jako element stanu faktycznego tej sprawy. Podejmowane zaś przez stronę skarżącą czynności cywilnoprawne względem przedmiotowego lokalu mogą stanowić jedynie środek dowodowy.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 27 sierpnia 2015 r., sygn. akt II SA/Bk 293/15, nieprawomocny