Odpowiedź: spółka, która otrzymała pożyczkę od osoby fizycznej, nie jest płatnikiem lecz podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Osoba fizyczna udzielająca pożyczki nie jest podatnikiem tego podatku. Spółka winna zatem złożyć jedynie deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3, bez informacji o pozostałych podatnikach PCC-3/A, których nie ma.
Uzasadnienie: zgodnie z przepisami art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) - dalej u.p.c.c. - podatkowi temu podlegają umowy pożyczki pieniędzy.
Na podstawie art. 4 pkt 7 u.p.c.c. przy umowie pożyczki obowiązek podatkowy ciąży na biorącym pożyczkę.
Według definicji zawartej w art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.
Zatem spółka, która otrzymała pożyczkę od osoby fizycznej, nie jest płatnikiem lecz podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych, co za tym idzie spółka powinna złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3.
Ponieważ osoba fizyczna udzielająca pożyczki nie jest podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnej, spółka nie sporządza informacji o pozostałych podatnikach PCC-3/A.