Odpowiedź: spółka jawna założona przez małżonków może prowadzić PKPiR, odrębnie i niezależnie od rozliczeń (książek) samodzielnych działalności tych małżonków.

Uzasadnienie: stosownie do art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.
Jeśli przychody spółki jawnej przekroczą za dany rok podatkowy równowartość 1.200.000 euro, przeliczoną na walutę polską według średniego kursu ogłaszanego przez NBP, obowiązującego w dniu 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy, to spółka jawna od początku następnego roku będzie zobowiązana zaprowadzić wyłącznie księgi rachunkowe zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Do rozliczania się z podatku dochodowego na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych jest zobligowana również ta spółka jawna, której wspólnikiem jest osoba prawa.
Należy również mieć na uwadze, że jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, to przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów z wyjątkiem przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym i podatkiem liniowym (art. 9 ust. 1 i 1a u.p.d.o.f.). Małżonkowie muszą pamiętać, że aby właściwie wyliczyć płaconą przez siebie zaliczkę na podatek dochodowy, w zależności od wybranego sposobu opodatkowania, należy przed wyliczeniem tej zaliczki prawidłowo połączyć przychody i koszty poszczególnych działalności w jedno źródło przychodów.
Jolanta Kica
 
Więcej odpowiedzi na pytania z zakresu działalności gospodarczej i podatków znajdziesz w Kompasie Księgowo Kadrowym