Czy w sprawozdaniu do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń należy pomniejszyć wartość ładunku zanieczyszczeń uwalnianych z oczyszczalni o wartość ładunku pobranego w wodzie?


Czy podawany do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń ładunek uwalnianych zanieczyszczeń do wody wprowadzany z oczyszczalni ścieków komunalnych bezpośrednio do odbiornika powinien być pomniejszony o wartość ładunku pobranego w wodzie, jeżeli takie dane są dostępne?

Czy powinien pokrywać się z wartością z opłat w pozycji "brutto" czy "netto"?

Odpowiedź:

Podstawową zasadą obowiązująca we wszystkich sprawozdaniach dotyczących emisji do środowiska powinna być spójność danych tzn. w każdym ze sprawozdań emisja tej samej substancji z danej instalacji powinna być wykazywana na tym samym poziomie.

 


Dlatego moim zdaniem w sprawozdaniu do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń i w sprawozdaniu do określenia wysokości opłaty za korzystanie ze środowiska w przypadku ładunku uwalnianego do wód, podejście powinno być identyczne. Wielkości w obydwu sprawozdaniach powinny być jednakowe.


W przypadku opłat, zgodnie z art. 295 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., podstawą ustalenia opłaty za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi jest ilość substancji zawartych w ściekach pomniejszona o ilość tych substancji zawartych w pobranej wodzie, której zużycie spowodowało powstanie tych ścieków, o ile podmiot obowiązany do poniesienia opłaty dysponuje danymi w tym zakresie.


W przypadku sprawozdawczości dla potrzeb PRTR w opisanym przypadku należy zwrócić uwagę na art. 5 ust. 1 i ust. 4 rozporządzenia (WE) Nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń i zmieniającym dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/WE (Dz. Urz. UE L 33 z dnia 4 lutego 2006 r., s. 1).


Mając na uwadze ww. zapisy oraz zapewnienie spójności danych, moim zdaniem powinien być pomniejszony o wartość ładunku pobranego w wodzie, jeżeli takie dane są dostępne.

W zależności od dostępnych danych albo w obydwu sprawozdaniach podajemy wartości brutto albo netto.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.