„Niska emisja i smog ciągle dają się nam we znaki. Nie zapominamy o dzieciach i na początku przyszłego roku ogłaszamy procedury, by wyposażyć żłobki w oczyszczacze powietrza. Dbamy w ten sposób o zdrowie naszych małych mieszkańców, a rodzice mogą dzięki temu z większą pewnością posyłać dzieci do tych placówek” – powiedział podczas konferencji prasowej w Sosnowcu prezydent tego miasta Arkadiusz Chęciński.

Przypomniał, że dyrektorzy sosnowieckich placówek oświatowych zostali zobowiązani do codziennego porannego monitorowania stopnia zanieczyszczenia powietrza, by dostosowywać do tej sytuacji ewentualne zajęcia organizowane na wolnym powietrzu.

W październiku tego roku trzy oczyszczacze trafiły do sosnowieckich przedszkoli w wyniku plebiscytu towarzyszącego „Konkursowi z klimatem”, organizowanemu przez firmę Tauron.

Podczas konferencji prasowej prezydent Chęciński poinformował też, że do przedszkoli w mieście uczęszcza ok. 140 dzieci, które mają specjalne potrzeby żywieniowe, m.in. w związku ze zdiagnozowanymi u nich alergiami pokarmowymi. W czterech przypadkach restrykcyjnej diety, wobec braku możliwości przygotowania takich posiłków w przedszkolnej kuchni, rodzice przygotowują i dostarczają posiłki do przedszkola we własnym zakresie.

Najwięcej dzieci potrzebujących specjalnego żywienia – ponad 30 – uczęszcza do Przedszkola Miejskiego nr 51; placówka ma certyfikat „Przedszkola przyjaznego dzieciom chorym na cukrzycę”, pracownicy co roku uczestniczą w szkoleniach na temat tej choroby.

„Przypominamy, że jest możliwość uczęszczania do przedszkola nawet dziecka ze specjalnymi potrzebami w zakresie żywienia, bo wiem, że rodzice bywają zagubieni, szukają tych informacji, nie zawsze wiedzą, że są takie możliwości” – zaznaczył prezydent Sosnowca. (PAP)