Happening, który ma być swoistą odpowiedzią na poniedziałkową antywęglową akcję organizacji ekologicznej Greenpeace, organizują górnicza Solidarność oraz Sekretariat Górnictwa i Energetyki tego związku. W południe działacze zaplanowali m.in. symboliczny ślub węgla z ekologiczną technologią.

"W +Miasteczku węglowym+ staną nowoczesne, niskoemisyjne piece węglowe. Chcemy w ten sposób pokazać, że stereotypowy wizerunek węgla jako paliwa nieekologicznego jest błędny. Każdy na własne oczy będzie mógł się przekonać, że istnieją i działają w praktyce nowoczesne technologie spalania węgla" - zapowiedział we wtorek szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

W miasteczku pojawią się też górnicy, ale nie po to, by protestować, ale by opowiadać o tym, jak w ostatnich latach zmienił się sposób wydobywania i korzystania z węgla, a także jak wygląda dziś praca górnika.

Kulminacją happeningu ma być symboliczny ślub węgla z ekologiczną technologią. Po nim "orszak weselny" przemaszeruje przed Stadionem Narodowym.

"Nie ukrywam, że ten pomysł to swoista kontra wobec agresywnych działań organizacji Greenpeace, której działacze urządzają symboliczne pogrzeby węgla. Informacje o śmierci tego paliwa są zdecydowanie przedwczesne. Węgiel ma się dobrze i właśnie bierze ślub" – powiedział Grzesik.

W poniedziałek policja zatrzymała 47 działaczy Greenpeace, którzy weszli na dach Ministerstwa Gospodarki z transparentem „Kto rządzi Polską? Przemysł węglowy czy obywatele?”. Był to protest przeciwko wydobywaniu i wykorzystaniu węgla w energetyce. Ekologom nie podobało się też, że zorganizowany przez resort gospodarki szczyt węgla i klimatu odbywał się w tym samym czasie co szczyt klimatyczny COP19, podczas którego przedstawiciele państw z całego świata zastanawiają się, w jaki sposób ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Według przedstawicieli górniczej Solidarności węgiel jest nie tylko łatwo dostępnym w Polsce, ale także niedrogim nośnikiem energii, a dzięki nowym technologiom może być również paliwem ekologicznym.

"Większość Polaków ma świadomość korzyści, jakie przynosi nam fakt posiadania licznych złóż węgla. Ale wiem też, że trzeba o tym cały czas przypominać, aby bronić się przed agresywną kampanią antywęglowych ideologów, którzy zamiast bezpiecznego węgla wolą niebezpieczne elektrownie atomowe, biomasę - której promowanie jest jedną z przyczyn klęsk głodu w krajach Trzeciego Świata - czy farmy wiatraków, zabijające ptaki i niszczące lokalne ekosystemy – powiedział Grzesik.

"Miasteczko węglowe” ma stanąć w środę godzinę przed południem przy Stadionie Narodowym od strony alei Zielenieckiej, naprzeciwko głównego wejścia dla gości szczytu klimatycznego.