Zmiana to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 1/09). W wyroku tym TK uznał za niezgodne z konstytucją pozbawienie ukaranego prawa do ubiegania się o ponowny wpis na listę osób wykonujących którąś z regulowanych profesji.

Jeżeli członek izby zostanie skreślony z listy członków okręgowej izby z powodu orzeczenia kary dyscyplinarnej, to może on ubiegać się o ponowny wpis na listę po upływie dziesięciu lat od uprawomocnienia się orzeczenia.

Poza tym w art. 55 ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa dodany został ust. 2a, który wprowadza instytucję zatarcia w stosunku do wszystkich kar dyscyplinarnych.

Przepis ten w części dotyczącej kary upomnienia, nagany oraz zawieszenia w prawach członka stanowi powtórzenie dotychczas obowiązujących regulacji, które utraciły moc w związku z wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał nie zakwestionował merytorycznych rozwiązań dotyczących instytucji zatarcia ww. kar, a jedynie brak objęcia tą instytucją również kary skreślenia z listy członków. W ustawie dodano część dotyczącą zatarcia po piętnastu latach od uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego orzekającego karę skreślenia z listy członków, natomiast w pozostałym zakresie powtórzono wcześniejsze regulacje.

Do ustawy został wprowadzony przepis, który określa zasady ponownego wpisu na listę członków okręgowej izby: członek izby skreślony z listy członków okręgowej izby z przyczyn, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 1–3 oraz w ust. 2 (tj. został skreślony na własny wniosek czy też został skreślony wskutek orzeczonej kary dyscyplinarnej), podlega na swój wniosek ponownemu wpisowi na listę, jeżeli odbędzie szkolenie uzupełniające. Tryb i zakres przeszkolenia ustala Krajowa Rada Izby.

Ustawa wprowadza przepisy przejściowe, które określają sposób zakończenia toczących się już postępowań dyscyplinarnych. Rozwiązanie to pozwoli uniknąć zarzutu retroaktywnego działania regulacji wprowadzanych ustawą, z którymi mogłaby wiązać się surowsza odpowiedzialność dyscyplinarna.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja trafi do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.