Jak pokazują dane gromadzone przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w pierwszym półroczu br. wydano ponad 37 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. To o prawie 2 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Najwięcej osób decyduje się na ten krok w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim, a najmniej w opolskim.

Realizacje inwestycji ruszają najczęściej wiosną, aby mogły zakończyć się przed nadejściem kolejnej zimy. Średni czas podstawowych prac do osiągnięcia stanu zamkniętego wynosi od 3 do 6 miesięcy, ale warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi opóźnieniami. Dlatego, żeby wystartować np. w marcu, ostatnim momentem na planowanie przedsięwzięcia jest jesień.

- Do głównych formalności w zakresie planowania należy zaliczyć wykonanie jak najbardziej dokładnego kosztorysu pod wybrany projekt oraz znalezienie wykonawcy. Biorąc pod uwagę, że firmy budowlane mają terminy zarezerwowane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, jesień to naprawdę ostatni moment na rozpoczęcie przygotowań. W porównaniu z pozostałymi miesiącami to w październiku i listopadzie otrzymujemy najwięcej zapytań o kosztorys – niekiedy nawet o 40% więcej niż w innych miesiącach – wskazuje Tomasz Skrobun z Estimatin.

Budowa domu jest procesem złożonym z wielu etapów, na które składają się m.in. stworzenie budżetu i planu działań, wybór wykonawcy czy formalności urzędowe. Kluczem do powodzenia inwestycji jest szczegółowy kosztorys, którego przygotowanie powinno być jedną z pierwszych czynności na etapie planowania. Dlaczego jest tak istotny? Pozwala nie tylko przewidzieć skalę wydatków, ale - co ważniejsze - jest podstawą do negocjacji z wykonawcami, czego konsekwencją jest wybór optymalnej oferty. Nie wspominając już o tym, że dla osób planujących kredytowanie inwestycji stanowi podstawę do prowadzenia rozmów z bankiem.

Profesjonalnie przygotowany kosztorys uwzględnia wszystkie czynności oraz działania, które wiążą się z procesem budowy domu. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne określenie zakresu prac powierzonych wykonawcy oraz wcześniejsze skompletowanie niezbędnych materiałów budowlanych oraz sprzętów.

- Zawsze należy przygotować się na to, że końcowy koszt budowy domu będzie różnił się od planowanego. Jednak w przypadku precyzyjnego kosztorysu poziom tej różnicy nie powinien być większy niż 5-10%, która wynika z czynników niemożliwych do przewidzenia na etapie planowania. To np. wahania cen materiałów budowlanych czy utrudnienia związane z nieprzewidywalnymi sytuacjami podczas robót ziemnych lub warunkami atmosferycznymi. Na rynku można obecnie znaleźć rozwiązania, które umożliwiają stworzenie kompleksowego kosztorysu osobom bez specjalistycznej wiedzy - mówi Tomasz Skrobun z Estimatin.

Precyzyjnie przygotowany kosztorys pozwala uniezależnić się od nie zawsze uczciwych wykonawców. Zaniżają oni ceny swoich usług nie informując klienta o wszystkich kosztach, które należy ponieść. Powoduje to wybór oferty z pozoru najkorzystniejszej, co często skutkuje potrzebą zmierzenia się później z nieprzewidzianymi wydatkami potrafiącymi radykalnie zwiększyć budżet oraz generującymi kolizje między uczestnikami procesu nieraz kończące się postępowaniami sądowymi. Proces budowy to trudne przedsięwzięcie, dlatego w fazie startowej należy przygotować się do niego rzetelnie.

Źródło: Estimatin