Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

PYTANIE:
Zewnętrzna firma świadczy dla nas usługi serwisu urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych. Jakie ciążą na nas obowiązki? Wiem, że należy prowadzić ewidencję tego, co ucieknie do środowiska, ale na jakim wzorze? Czy powinnam otrzymać to na piśmie od serwisanta? Jak i gdzie dalej to zapisywać, by na koniec roku policzyć i zgłosić to we wniosku o opłaty za korzystanie ze środowiska? Czy to wszystko, czy powinniśmy jakiemuś organowi zgłosić, że posiadamy w zakładzie takie urządzenia?

ODPOWIEDŹ:
W opisanym w pytaniu przypadku serwisant powinien właścicielowi urządzeń klimatyzacji przekazać informacje w zakresie zużytego czynnika chłodniczego, np. w rozliczeniu za wykonaną usługę. Jeżeli nie przekazuje, to należy się o takie informacje upomnieć.
W przypadku obowiązków dotyczących opłat z tytułu korzystania ze środowiska, w danym przypadku emisji do powietrza z instalacji klimatyzacyjnej, przepisy nie przewidują bieżących kart ewidencji, dlatego informacje należy gromadzić w dowolny sposób (np. zapisywać w zeszycie, w pliku elektronicznym itp.).
Uregulowania co do formy prowadzonej ewidencji dotyczą dopiero wymogu wskazanego w art. 286 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.). Zgodnie z tą regulacją, należy złożyć sprawozdanie roczne marszałkowi województwa do 31 marca roku następnego za emisje w roku poprzednim.
W tym zakresie obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 lutego 2014 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat (Dz. U. z 2014 r. poz. 274) - dalej r.w.i.k.ś. W r.w.i.k.ś. wskazano konkretne obowiązujące wzory dokumentów, które mają być wykorzystywane w sprawozdawczości w zakresie opłat z tytułu korzystania ze środowiska.
Obowiązki podmiotów korzystających ze środowiska w zakresie substancji kontrolowanych i urządzeń, w których są wykorzystywane, wskazywała dotychczas ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 436), którą z dniem 10 lipca 2015 r. zastąpi wchodząca w życie nowa ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. z 2015 r. poz. 881).
Niestety, wykorzystujący urządzenia klimatyzacyjne musi się z tą regulacją zapoznać. To zbyt obszerny materiał, aby w odpowiedzi na pytanie wskazywać obowiązki. Wymagałoby to przepisania znacznej części ustawy.
 

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.