Nowelizacja rozszerza katalog uczestników scalenia o inwestora, rozumianego jako podmiot realizujący lub zamierzający realizować inwestycję celu publicznego - do tej pory uczestnikami postępowania byli wyłącznie właściciele i użytkownicy gruntów. Znowelizowana została procedura wszczynania postępowania scaleniowego z urzędu. Uprawniono inwestora lub organ właściwy w zakresie ochrony przyrody do składania wniosków w tym zakresie. Koszty scalenia będą ponosili inwestorzy lub organ właściwy w zakresie ochrony przyrody, jeżeli to on wystąpił z wnioskiem o scalenie. Nowelizacja przewiduje też odstąpienie od wyjątków ustawowych wskazujących grunty, które dotychczas nie mogły być objęte scaleniem. Są to m.in. grunty, na których znajdują się zakłady górnicze i przemysłowe.
Nowelizacja uściśla tzw. zasadę ekwiwalentności rozliczenia między uczestnikami postępowania scaleniowego a także wprowadza zmianę w zakresie wydzielania gruntów z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa na cele miejscowej użyteczności publicznej. Nie będzie już konieczności uzyskiwania zgody na wydzielenie od zarządzającej gruntami Agencji Nieruchomości Rolnych. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.
Sejm przyjął ustawę o scalaniu i wymianie gruntów
Na 46. posiedzeniu Sejm znowelizował m.in. ustawę o scalaniu i wymianie gruntów. Nowe rozwiązania mają umożliwić częstsze i skuteczniejsze stosowanie procedury scaleniowej, która ułatwia prowadzenie racjonalnej gospodarki rolnej.