Obecnie w ustawie naprzemiennie występują oba pojęcia, co prowadzi do niespójności w kwestii opłat, które powiaty mogą pozyskiwać przy wydawaniu i uwierzytelnianiu lub poświadczaniu dokumentów geodezyjnych.

Zgodnie z projektem, organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej będzie uwierzytelniał dokumenty opracowane na podstawie wykonanych prac geodezyjnych lub kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych i sądowych lub czynności cywilnoprawnych. Chodzi tu o uwierzytelnienia, w sprawie których złożony został wniosek, w trybie określonym w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Ponadto konieczne jest dostosowanie przepisów ustawy do przepisów Kodeksu postępowania karnego, które będą obowiązywać od dnia 1 lipca 2015 r. Obowiązujący przepis art. 46w ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne, zawiera odesłanie do przepisów ustawy - Kodeks postępowania karnego dotyczących postępowania uproszczonego. Natomiast z dniem 1 lipca 2015 r. uchylony zostanie w dziale X rozdział 51 - Postępowanie uproszczone i w związku z tym niezbędne jest przeformułowanie brzmienia art. 46w, poprzez wprowadzenie ogólnego odesłania do odpowiedniego stosowania przepisów Kpk, podobnie jak zostało to dokonane w innych regulacjach dotyczących postępowań dyscyplinarnych. Wprowadzenie w życie zmiany przed dniem 1 lipca 2015 r. pozwoli na uniknięcie sytuacji braku możliwości przeprowadzania postępowań dyscyplinarnych wobec osób posiadających uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.

Komisja Infrastruktury zaproponowała przyjęcie projektu z poprawkami, w związku z czym projekt został ponownie skierowany do Komisji.

(www.sejm.gov.pl)