Nowe Prawo wodne ma obowiązywać od początku 2017 roku. Jego założenia oraz przyspieszony tryb procedowania budzą niepokój marszałków województw. Włodarze regionów podkreślają, że zaproponowany system opłat za pobór wody silnie obciąży mieszkańców i przedsiębiorców. Planowane jest utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” i zmiany w kwestii administrowania wodami - kompetencje w tym zakresie tracą marszałkowie województw oraz dyrektorzy parków narodowych.

Trzy miesiące do wejścia w życie ustawy to zdecydowanie za mało czasu, aby ustalić i zorganizować systemy opomiarowania, naliczania opłat i poboru wody. To także zbyt krótki okres, aby rzetelnie przeprowadzić skomplikowany proces włączenia służb marszałków (ponad 3000 pracowników) - argumentują samorządowcy.

W stanowisku szefowie regionów wskazują na konieczność starannego przygotowania procesu przekazywania zadań dotychczas realizowanych przez samorządy województw do scentralizowanej jednostki Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie. Ich zdaniem wymaga to co najmniej rocznego okresu przesunięcia wejścia w życie nowej ustawy - Prawo wodne, czyli do 1 stycznia 2018 r.  Pomoże to także ograniczyć niepokoje społeczne oraz obawy kadr co do skutków wynikających z wprowadzanych bardzo poważnych zmian.

To kolejne stanowisko przyjęte przez Konwent Marszałków RP w sprawie Prawa wodnego. Poprzednie zostało przyjęte podczas obrad w Szczecinie na początku sierpnia tego roku.

Źródło: www.konwent.wzp.pl, stan z dnia 13 października 2016 r.