Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 21.09.2016 r., I ACa 1116/15.

Janina A. wniosła pozew przeciwko firmie AS, odpowiedzialnej za zapewnienie czystości i porządku na terenie nieruchomości należącej do wspólnoty mieszkaniowej, domagając się odszkodowania za obrażenia, jakie odniosła na skutek upadku na oblodzonej nawierzchni. Pozwany wnosił o oddalenie powództwa twierdząc, że swoje obowiązki wykonywał należycie, chodnik był odśnieżony przez jego pracowników, w związku z czym nie ponosił odpowiedzialności za zaistniałe zdarzenie.

Sąd Okręgowy rozpatrujący powództwo ustalił, że nie było bezpośrednich świadków zdarzenia. Chwilę po wypadku sąsiedzi znaleźli poszkodowaną i odwieźli ją do szpitala. Dzięki ich zeznaniom udało się ustalić, że Janina A. tuż po wypadku znajdowała się nie na chodniku, ale na wydeptanej przez mieszkańców ścieżce biegnącej po trawniku i stanowiącej skrót między nieruchomością a okolicznym sklepem. Miejsce to nie stanowiło pasa pieszego i nie zostało powierzone firmie AS do zimowego utrzymania. W związku z tym Sąd Okręgowy w Gdańsku wyrokiem z 27.02.2015 r., I C 234/14 oddalił powództwo. Janina A. wniosła apelację od tego wyroku zaskarżając go w całości.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Sąd Apelacyjny podzielił ustalenia faktyczne poczynione przez Sąd pierwszej instancji i uczynił je podstawą własnego rozstrzygnięcia. Poddał również w wątpliwość zeznania powódki, która zmieniła zeznania w trakcie postępowania przed Sądem II instancji.

SA orzekł, że sąd pierwszej instancji prawidłowo ustalił stan faktyczny po wnikliwie przeprowadzonej ocenie dowodów i trafnie uznał, że powództwo co do zasady nie zasługiwało na uwzględnienie.

Sygnatura akt: I ACa 1116/15

Źródło: www.orzeczenia.nsa.gov.pl, stan z 23.02.2017 r.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami