Rząd zgłosił uwagi do senackiego projektu ustawy o odpadach

Rząd zaopiniował we wtorek senacki projekt noweli ustawy o odpadach. Zgodził się na uznanie spalarni śmieci za ponadregionalne instalacje przetwarzania odpadów. Sprzeciwił się jednak temu, by taki status miały wszystkie instalacje do przeróbki odpadów komunalnych.

CIR przypomniało we wtorkowym komunikacie, że zgodnie z Umową Partnerstwa na lata 2014-2020, możliwość finansowania ze środków unijnych będą miały te projekty, które zostaną uwzględnione w planach inwestycyjnych dotyczących gospodarki odpadami.

Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji ustawy o odpadach, która ma to umożliwić. Plany inwestycyjne mają być uzupełnieniem wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Mają one wskazywać niezbędną infrastrukturę na terenie województwa, do tego, by móc osiągać unijne standardy zagospodarowywania odpadów komunalnych.

CIR poinformowało, że rząd pozytywnie ocenia rozwiązania zaproponowane w senackim projekcie nowelizacji ustawy o odpadach zawarte w druku 615. Zwrócono uwagę, że pozwolą one realizować m.in. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Zdaniem rządu przepisy zawarte w tej propozycji "zapewnią określone warunki wyjściowe, które umożliwią efektywną realizację programów współfinansowanych z UE".

Senatorowie w projekcie zaproponowali, aby plany inwestycyjne były tworzone przez zarządy województw, które później będą zatwierdzane przez ministra środowiska. W uzasadnieniu wskazano, że jednym z problemów jest przeszacowanie mocy przerobowych instalacji do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych przez samorządy. Często nie jest uwzględniona hierarchia postępowania z odpadami, a co za tym idzie planowanie odpowiednich instalacji do ich przetwarzania.

Rząd pozytywnie ocenił uznanie odpowiednio dużych spalarni za ponadregionalne instalacje przetwarzania odpadów. W projekcie zaproponowano, aby instalacje termicznego przekształcania odpadów, czyli spalarnie, które będą mogły przetworzyć śmieci komunalne z aglomeracji zamieszkanych przez co najmniej 500 tys. mieszkańców uznać za ponadregionalną instalację przetwarzania odpadów. Zgodnie z propozycją do takich spalarni będzie można przywozić też śmieci, które powstały też w innych regionach.

Projekt zakłada też, że sejmik województwa będzie musiał zaktualizować wojewódzki plan gospodarki odpadami do 30 czerwca 2015 r.

Rada Ministrów negatywnie zaopiniowała jednak zmiany do projektu zaproponowane w czerwcu br. Rząd nie zgodził, aby za ponadregionalne spalarnie uznać wszystkie instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych. Gdyby propozycja senatorów weszła w życie, za taką instalację można byłoby uznać np. instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania śmieci.

Rząd sprzeciwił się też propozycji, by wydłużyć terminy opracowania wojewódzkich programów gospodarki odpadami do 31 grudnia 2015 i zmienić "zatwierdzanie" planów inwestycyjnych na "opiniowanie" ich przez ministra środowiska. W komunikacie czytamy, że te poprawki "mogłyby spowodować niemożność uzyskania środków finansowych z UE".

Opublikowano: www.srodowisko.abc.com.pl , stan z dnia 7 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 7 sierpnia 2014 r.