W tegorocznej Akcji, która potrwa od marca do końca maja, uczestniczy ponad 130 placówek oświatowych – głównie przedszkoli i szkół podstawowych. W 10 regionach Polski rozpoczyna się właśnie wielkie zbieranie butelek: w Bydgoszczy, Miszewie k. Gdańska, Włocławku, Tarnowie, Nowej Sarzynie, Puławach, Brzegu Dolnym, Koninie, Kołbaskowie i Warszawie. Akcję koordynuje 9 firm chemicznych – realizatorów Programu „Odpowiedzialność i Troska” oraz Starostwo Powiatowe w Koninie i Gmina Kołbaskowo.

Podczas Akcji dzieci z zapałem zbierają niepotrzebne i zaśmiecające otoczenie plastikowe butelki PET. Zbierają je po to, by ten cenny surowiec nie zginął na składowiskach, ale został poddany recyklingowi. To właśnie z nich po przetworzeniu produkowane są m.in. ciepłe i lubiane nie tylko przez dzieci bluzy polarowe.

Według danych z wiarygodnych źródeł w 2010 roku na 183 tys. ton butelek PET wprowadzonych na rynek polski powróciło do ponownego przerobu 50 tys. ton - zaledwie 27,3 %. Podczas Akcji uczestnicy otrzymują sadzonki drzew i krzewów, które posadzone wokół ich placówek, upiększają teren. Od kilku lat dostarczają je Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych.

Więcej na temat akcji: www.drzewkozabutelke.pl

Źródło: www.eko-net.pl