We wtorek wkopano kamień węgielny pod budowę. ZZO będzie odbierał odpady od 240 tys. mieszkańców z południowo-zachodniej części Wielkopolski. Rocznie zakład przetworzy ok. 60 tys. ton śmieci. Nowe obiekty powstaną na liczącej 20 ha działce. Inwestorem jest Zakład Gospodarki Odpadami (ZGO) w Jarocinie.

Jak powiedział prezes ZGO Mariusz Zadrożny, dzięki inwestycji zdecydowanie wzrośnie odzysk surowców wtórnych i materiałów służących do produkcji tzw. paliw alternatywnych. „Dzięki fermentacji części odpadów wyprodukujemy metan, który zostanie spalony w zespole kogeneracyjnym - zakład będzie w zasadzie samowystarczalny, jeśli chodzi o ciepło i energię elektryczną” – dodał Zadrożny.


Zadrożny zaznaczył, że celem projektu jest zmniejszenie o ponad połowę ilości odpadów, które z 18 gmin trafiają na wysypiska.

Budowa ZZO ma się zakończyć do końca września przyszłego roku. Zakład ma zacząć przyjmować odpady pod koniec 2015 r. Rozruch tzw. węzła fermentacyjnego potrwa do połowy 2016 r. „Wtedy zaczniemy produkować energię” – wyjaśnił Zadrożny.

Inwestycja przyniesie korzyści miastu i gminie Jarocin. Szacuje się, że z tytułu podatku od nieruchomości, po wybudowaniu ZZO do samorządu trafi rocznie 1,5-2 mln zł.

ZGO jest samorządową spółką należącą do Porozumienia Międzygminnego zawartego w celu wspólnej budowy regionalnego zakładu zajmującego się odpadami. W skład porozumienia wchodzą, położone na terenie sześciu powiatów, gminy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Żerków, Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl, Borek Wielkopolski, Piaski, Chocz, Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Książ Wielkopolski, Śrem i Kórnik. Środa Wielkopolska to 18 gmina, z której odpady będą trafiały do ZZO – nie jest ona członkiem porozumienia.

Rozbudowa ZZO jest dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zakłada wsparcie inwestycji kwotą 85 mln zł. (PAP)