Czy w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie śródlądowych wód powierzchniowych lub ich części stanowiących własność publiczną (Dz. U. z 2003 r. Nr 16, poz. 149) - dalej r.ś.w.p. podano tylko cieki naturalne czy również kanały?


Odpowiedź:

Z samej nazwy r.ś.w.p. wyraźnie wynika, że dotyczy ono wód stanowiących własność publiczną, a nie tylko cieków naturalnych.


Wodami publicznymi, zgodnie z przepisem art. 10 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod., są wody stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, a wśród wód stanowiących własność Skarbu Państwa m.in. śródlądowe wody powierzchniowe płynące.


Artykuł 5 ust. 3 pkt 1 pr. wod. do wód płynących zalicza zarówno wody w ciekach naturalnych, jak i w kanałach, zatem r.ś.w.p. wśród wód publicznych wymienia również wody w kanałach, co nie oznacza, że same kanały (sztuczne koryta o szerokości dna co najmniej 1,5 m), jako urządzenia wodne muszą również stanowić własność Skarbu Państwa.


Nieco inaczej wygląda sprawa w odniesieniu do wód w ciekach posiadających nazwę „rów”, „młynówka”, „nr”. Jeżeli wody płynące w ciekach o takich nazwach zostały wymienione w r.ś.w.p. jako wody publiczne, to należy uznać, że płyną one w ciekach naturalnych, bowiem przepis art. 5 ust. 3 pr. wod. do wód płynących nie zalicza wody płynącej rowami (sztucznymi korytami o szerokości dna mniejszej niż 1,5 m przy ujściu).

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.