"Modernizacja obejmuje odcinek drogi długości prawie trzech kilometrów, do granic administracyjnych Torunia. W pierwszej kolejności drogowcy zajęli się wycinką drzew, a na czas prowadzonych robót obowiązywać będzie ruch wahadłowy" - poinformowała rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Ulica Nieszawska jest jedną z najbardziej ruchliwych - w godzinach szczytu - dróg wyjazdowych z Torunia. Stanowi odcinek drogi wojewódzkiej nr 273, a także jest alternatywnym połączeniem pomiędzy drogą krajową nr 1 a drogą krajową nr 10 i S-10.

Na modernizowanym odcinku droga zostanie zbudowana praktycznie od nowa, a jej fragment zostanie przesunięty w kierunku Wisły, by było miejsce na chodnik i ścieżkę rowerową. Na realizację zadania wykonawca ma czas do 30 kwietnia 2014 roku.

"Nowa jezdnia będzie miała dwa pasy ruchu i odwodnienie. Robotnicy zbudują zatoki autobusowe i zjazdy do posesji z betonowej kostki, utwardzą też pobocze. Wzdłuż drogi staną latarnie i wiaty przystankowe" - zaznaczyła rzeczniczka.

Dwa lata temu media w całym kraju publikowały zdjęcia gigantycznej kałuży na ulicy Nieszawskiej, w której utonęło przejeżdżające tamtędy auto osobowe. Dziura powstała wprawdzie w wyniku awarii wodociągu, ale incydent przyspieszył decyzję o kapitalnym remoncie ulicy.

Na realizację prac toruński magistrat uzyskał prawie 4 mln zł dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego. Była to pierwsza dotacja przyznana w Kujawsko-pomorskiem, w konkursie o dofinansowanie projektów dotyczących modernizacji i przebudowy dróg w miastach na prawach powiatu - czyli w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu. Do podziału przeznaczono 16 mln zł.

Wszystkie cztery ośrodki mogą się też ubiegać o dodatkowe pieniądze na inwestycje powiązane z przedsięwzięciami drogowymi. Dotyczy to np. prac modernizacyjnych i budowlanych na odcinkach sieci wodociągowych, biegnących wzdłuż modernizowanych dróg. Na ten cel przeznaczono 8,4 mln złotych, ale żaden wniosek dotąd nie wpłynął.

"W ramach obu konkursów rozdysponowujemy dodatkowe środki z krajowej rezerwy wykonania, przyznane województwu za sprawne wdrażanie naszego RPO. Łącznie z podobną premią za wdrażanie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zdobyliśmy w ten sposób dodatkowe 81 milionów euro" – przypomniał w czwartek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. 

olz/ pad/