W 2014 r. grupa naukowców z laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego w Gdyni, pozyskała fragmenty roślin z naturalnego środowiska. Pobrany materiał pochodził z nasion rosiczek oraz zarodników i pędów torfowców. 

Materiał udało się rozmnożyć metodą in vitro. - Rośliny i nasiona przechowywane były w temperaturze ok. 8°C w warunkach zwolnionego metabolizmu, dzięki czemu przez dłuższy czas zachowały doskonałą kondycję - mówi Jolanta Grzenkowicz – Wydra, kierownik laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo - technologicznego w Gdyni.

"Posadzone w 2015 r. na terenie Czarnego Bagna rosiczki zaaklimatyzowały się w warunkach naturalnych i wytwarzają nowe liście. Natomiast nowe pokolenie wyhodowane w laboratorium trafi na torfowiska w Nadleśnictwie Kolbudy w leśnictwie Trzepowo (okolice Klonowa Dolnego) i w leśnictwie Borowiec (okolice Tuchomia)" - wskazują Lasy Państwowe.

Zastosowana technika może być wykorzystywana w przyszłości na szerszą skalę, ponieważ przywrócenie na torfowiskach gatunków roślin, które wstępowały tam dawniej ma ważną ekologicznie funkcję. Jak podkreślają Lasy Państwowe, "obszary te zapobiegają suszom, pożarom i powodziom oraz przyczyniają się do oczyszczania wód".

Źródło: Lasy Państwowe

Dowiedz się więcej z książki
Prawo ochrony środowiska. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł