Inwestor zgłosił zamiar budowy nowego budynku gospodarczego w odległości 10 cm od istniejącego na tej działce spornego budynku gospodarczego (murowanego) oraz zgłosił wymianę poszycia na istniejącym budynku gospodarczym. Podczas oględzin organ stwierdził wykroczenie poza zakres zgłoszonej wymiany poszycia dachowego i całkowite rozebranie dachu budynku, zdjęcie w kilku miejscach warstwy pustaków i dokonanie podmurowania ścian w taki sposób, że nowo wykonany dach ma obecnie inny kierunek nachylenia (równoległy do ściany budynku gospodarczego sąsiadów).

WSA rozpatrując skargę stwierdził, iż w sprawie spór dotyczy wykonania robót budowlanych poza zgłoszeniem. Zgłoszenie obejmowało wyłącznie wymianę pokrycia dachowego na budynku gospodarczym, podczas gdy inwestor nadto zmienił konstrukcję i kąt nachylenia dachu tego budynku.

WSA przypomniał, że sporne roboty budowlane polegające na częściowym rozebraniu i częściowym podniesieniu ścian "starego" budynku gospodarczego stanowią przebudowę w rozumieniu art. 3 pkt 7 "a" ustawy z 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego. Jak wskazał organ odwoławczy i co wynika z protokołu oględzin z dnia 03.11.2009 r. (k. 21 akt administracyjnych), pisemnego wyjaśnienia inwestora (k. 24 akt adm.) oraz przedłożonej ekspertyzy budynku gospodarczego (k. 33 akt adm.) inwestor dokonał zmiany konstrukcji dachu i sposobu odprowadzania wód opadowych, co nie wpłynęło na zmianę charakterystycznych parametrów budynku takich jak kubatura, wysokość, szerokość, długość, liczba kondygnacji. Zmieniono jedynie inne techniczno – użytkowe parametry (wygląd i kąt nachylenia dachu). Zdaniem WSA prawidłowo zatem organ odwoławczy wywiódł, że nie miały miejsca roboty budowlane polegające na budowie od początku, a także odbudowie, rozbudowie, nadbudowie obiektu, ale że była to przebudowa.

WSA zwrócił uwagę, że w orzecznictwie przebudowa jest traktowana jako odrębna kategoria robót budowlanych. Do przebudowy kwalifikują sądy taką zmianę w obiekcie budowlanym, która może prowadzić nawet do zmiany jego układu funkcjonalnego, ale pod warunkiem zachowania wielkości charakterystycznych parametrów sprzed jej dokonania. Jeżeli zatem w sprawie niniejszej ustalono, że modyfikacja konstrukcji dachu i kierunku jego spadku nie zmieniła charakterystycznych parametrów obiektu, w tym nie zmieniła wysokości budynku, a brak jest możliwości zakwalifikowania robót jako rodzaju budowy – odbudowy, rozbudowy, nadbudowy, to uprawniony był wniosek o zakwalifikowaniu robot do przebudowy w rozumieniu art. 3 pkt 7 "a" ustawy z 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.).


Na podstawie: Wyrok WSA w Białymstoku z 9 lutego 2012 r., sygn. akt II SA/Bk 668/11