Robert Konieczny, architekt, znalazł się w gronie 40 najlepszych młodych architektów w Europie. Tak zdecydowało jury prestiżowego konkursu The Europe 40 Under 40. Konieczny jest jednym z wybitniejszych polskich architektów  młodego pokolenia, mających na swoim koncie kilka prestiżowych nagród m.in. Nagrody Dom Roku 2006 portalu architektonicznego World Architecture News oraz nominacje do nagrody Fundacji Miesa van der Rohe.

Jego nazwisko stało się znane dzięki realizacji dwóch kluczowych projektów domu: Aatrialnego w Opolu oraz projektu Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W obydwu projektach jak twierdzi sam twórca liczyła się „myśl a nie ściany”. Świątynia Opatrzności Bożej została zaprojektowana w postaci 45 metrowego stożka. Motywem przewodnim projektu Świątyni była tęcza utożsamiania z pojednaniem Boga z ludźmi. Promienie słońca miały przechodzić przez otwory umieszczone na szczycie i padać na pryzmat znajdujący się pod sklepieniem. Pryzmat, rozszczepiając białe światło, rzucałby na ściany poświatę tęczy.

W przypadku obydwu projektów nie zmienia się koncepcja tylko nie dwa stacje.  Pracownia KWK Promes z siedzibą w Katowicach, którą Robert Konieczny założył w 1999 roku wraz z Marleną Wolnik ma na swoim koncie ponad 10 zrealizowanych projektów: do najbardziej znanych należą Dom z Ziemi śląskiej- nominowany do nagrody Fundacji Miesa van der Rohe, rodzinne siedlisko, dom z kapsułą, dom ukryty, dom w kształcie ślimaka oraz dom otwarty w Żorach- również nominowany do nagrody fundacji Miesa van der Rohe.

Wszystkie zaprojektowane domy wyróżniają się indywidualnością, nowoczesnością, trudno do końca określić w jakim stylu zostały utrzymane bowiem sam ich twórca „ nie chce mieć własnego stylu”. Najważniejsze przy projektowaniu jest zrozumienie przestrzeni oraz zasad działania budynku. Robert Konieczny uważa, że klient musi rozumieć pomysł i to, z czego on wynika. - Kiedy widzi, że wszystko ze sobą gra i się zazębia, dom staje się dla niego i wyjątkowy, i oczywisty zarazem. Tak było ze ślimakiem. Chłop chciał tradycyjnego domu, a zgodził się na zawijaniec z kosmosu, bo był dla niego racjonalny, jak i dla mnie – mówi Konieczny/ Oprócz domów mieszkalnych pracowania KWK Promes na swoim koncie projekty publiczne: biurowiec firmy MM Petro, zespół hoteli Dankowiec, siedziba firmy Andal, Autosalon Toyota.  Wielki talent architektoniczny Roberta Koniecznego zdają się potwierdzać liczne publikacje m.in. w międzynarodowym piśmie o architekturze i designie - "Wallpaper", w którym uznano Koniecznego za „nadzieje polskiej architektury” oraz zamieszczono biuro KWK Promes na liście 100 najbardziej ekscytujących biur architektonicznych na świeci.