Rewolucja śmieciowa ma zmienić myślenie Polaków o odpadach

Rewolucja śmieciowa wymaga nie tylko zmian w prawie ale również rewolucji w edukacji i świadomości ekologicznej mieszkańców całego kraju - mówił 12 lipca w Katowicach minister środowiska Marcin Korolec. 

Wizyta ministra w województwie śląskim to jeden z elementów konsultacji ministerialnych na temat gospodarki odpadami z marszałkami ośmiu województw, wojewodami, przedstawicielami gmin, a także władzami wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i inspekcji ochrony środowiska.

 Kilkakrotnie, podczas katowickiej narady, mówiono o koniecznych zmianach w mentalności Polaków. Na ten cel do tej pory resort środowiska przeznaczył już ponad 21 mln złotych. Powstały ogólnopolskie i regionalne projekty edukacyjne, przeprowadzono szkolenia samorządowców z nowych zasad. Oferowano gminom doradztwo ekspertów, spotkania z przedstawicielami ministerstwa i udział w forach dobrych praktyk. Samorządy otrzymały gotowe projekty wielu dokumentów, które należało przygotować w ramach wdrażania przepisów i gotowe projekty materiałów informacyjnych.

Minister środowiska przekonywał samorządowców w Katowicach, że nowe zasady dotyczące śmieci służą temu, by zamiast o gospodarce odpadami myśleć o gospodarce surowcami wtórnymi. Minister jest przekonany, że najdalej za kilka miesięcy wszystko w tej dziedzinie będzie już działać dobrze. 

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.wfosigw.katowice.pl, stan z dnia 16 lipca 2013 r.

Data publikacji: 16 lipca 2013 r.