Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym:
- Sprawdź swoją dotychczasową umowę z firmą wywożącą śmieci. Ustal, jak długi jest czas jej wypowiedzenia. To bardzo ważne, gdyż zbyt późne rozwiązanie umowy grozi tym, że przez pewien czas będziesz płacić podwójnie za odbiór śmieci – i gminie, i dotychczasowej firmie. Dlatego warto tego przypilnować, przypomina resort środowiska.

- Rozwiąż swoją umowę na wywóz odpadów. Najlepiej, gdyby termin jej obowiązywania upłynął pod koniec czerwca. Jeśli Twoja umowa wygaśnie albo zostanie rozwiązana przed uruchomieniem nowego systemu w Twojej gminie, koniecznie poinformuj o tym urzędników.

- Śledź informacje na temat działania nowego systemu w swojej gminie na jej stronach internetowych lub pytaj bezpośrednio w urzędzie. Ustal, jaka będzie wysokość stawek za wywóz śmieci i w jaki sposób będziesz mógł wnosić opłatę.

- Dowiedz się w swojej gminie, do kiedy i w jakiej formie musisz złożyć deklarację o wysokości opłaty. To dokument, w którym zobowiązujesz się do segregowania śmieci bądź z nie. Pamiętaj, jeśli zdecydujesz się na sortowanie, zapłacisz niższą stawkę za wywóz odpadów! Deklarację muszą złożyć wszyscy mieszkańcy gminy, niezależnie od tego, czy dotychczas mieli podpisaną umowę na wywóz śmieci czy nie.

- Sprawdź w swojej gminie, czy musisz kupić na swoją posesję pojemniki na śmieci czy zrobi to za Ciebie gmina. Dopytaj się również o to, na jakich zasadach gmina przejmie na siebie ten obowiązek i jakie będą za to opłaty.