Jak podało w środę Ministerstwo Środowiska, pierwsze seminarium odbędzie się 19 listopada w Szczecinie. Kolejne organizowane będą w Kołobrzegu, Gdańsku i Olsztynie. Zebrania są przeznaczone dla przedsiębiorców, władz lokalnych, mieszkańców nadmorskich miejscowości, w tym rybaków i rolników, ale także dla każdego, komu bliska jest tematyka ochrony Bałtyku.

Podczas spotkań będzie można się dowiedzieć m.in., czym jest zjawisko eutrofizacji (odpowiedzialne za zakwitanie sinic) - jak ono powstaje i jak każdy z nas może mu zapobiegać. Organizatorzy przedstawią również działania, jakie są prowadzone w Polsce na rzecz poprawy czystości Bałtyku.

"Każdy z nas ma niebagatelny wpływ na czystość morza. W dużej mierze stan Bałtyku zależy od naszych codziennych decyzji konsumenckich, jak choćby od wyboru rodzaju proszku do prania. Efekty przyniosą tylko nasze wspólne działania" - powiedział cytowany przez resort minister środowiska Marcin Korolec.

Przykładowo zjawisko eutrofizacji prowadzi do wzrostu produktywności ekosystemu wodnego, przez zwiększony dopływ m.in. związków azotu i fosforu. Trafiają one do morza głównie z nawozów rolniczych, ale także z używanych przez ludzi detergentów, jak np. środki piorące czy te używane w zmywarkach do naczyń.

Resort przypomniał, że wśród działań rządu na rzecz poprawy jakości wód Bałtyku znajduje się m.in. Bałtycki Plan Działań (BPD), przyjęty w 2007 r. Jego celem jest stopniowa redukcja związków azotu i fosforu pochodzących np. z instalacji komunalnych czy rolnictwa, które przyczyniają się do eutrofizacji morza. W ramach tego projektu został także opracowany Wstępny Krajowy Program Wdrażania Bałtyckiego Planu Działań HELCOM, w ramach którego powstają nowe sieci kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków komunalnych oraz modernizowane są już te istniejące.

Na problem przedostawania się fosforanów do morza Bałtyckiego zwraca także uwagę organizacja ekologiczna WWF Polska. Na ich stronie internetowej można podpisać petycję o wprowadzenie w naszym kraju zakazu stosowania fosforanów w detergentach do zmywarek do naczyń. Można tam też sprawdzić, które środki zawierają "niebezpieczne" dla Bałtyku związki chemiczne.

Zgodnie z rozporządzeniem PE i Rady UE z marca br., w Unii Europejskiej będą obowiązywały dwa ograniczenia dotyczące fosforanów w detergentach. Od 30 marca 2013 roku będą dotyczyć środków przeznaczonych do prania, a od pierwszego stycznia 2017 roku - środków do automatycznych zmywarek do naczyń. (PAP)

mick/ pad/