Czy  wymaga zgłoszenia albo uzyskania pozwolenia remont fragmentu ogrodzenia cmentarza żołnierzy AK, jeśli fragment ten sąsiaduje z prywatną działką - łąką, a nie z ulicą, drogą czy innym miejscem publicznym?
Na podstawie art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118) ogrodzenie cmentarza kwalifikuje się jako urządzenie budowlane związane z obiektem budowlanym. Remont takiego urządzenia jest, na podstawie art. 29 ust. 2 pkt 1 Prawa budowlanego, zwolniony z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli nie jest wpisany do rejestru zabytków (jeśli jest wpisany - wymaga pozwolenia na budowę). Jednak na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego remont ogrodzenia cmentarza wymagać będzie zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
Jest to pewna niekonsekwencja ustawodawcy, który w art. 30 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy zwolnił inwestora z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, jak i zgłoszenia budowy ogrodzeń od strony granicy z działką prywatną. Nie dokonał jednak takiego zwolnienia w stosunku do remontu ogrodzeń już wybudowanych.