Uwaga!

W przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

Jeżeli jednak podatnik chce skorzystać ze zwolnienia do 150.000 zł obrotu rocznego może złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Praktycznie nic mu to nie daje (poza dodatkowymi obowiązkami), ale prawo do zgłoszenia ma. Jeżeli jednak podatnik wybierze zwolnienie i nie dokona rejestracji powinien pamiętać o konieczności rejestracji przed utratą prawa lub rezygnacją ze zwolnienia.
Uwaga!
W przypadku zgłoszenia do VAT obowiązuje opłata skarbowa. Od strony formalnej nie jest to jednak opłata za zgłoszenie, tylko za potwierdzenie tego zgłoszenia - wychodzi na to, że zgłoszenie jest za darmo!
Ciekawe jest także to, że opłata za potwierdzenie zgłoszenia do VAT w kwocie 170 zł jest dochodem gminy, a nie US, a właściwość ustala się według miejsca zgłoszenia.
Przykład
Podatnik mieszka w Warszawie na Woli. Okazuje się jednak, że opłata za potwierdzenie zgłoszenia do VAT, powinna być opłacona nie w Urzędzie Dzielnicy Wola, a w Urzędzie Dzielnicy Bemowo (na konto tego urzędu) - powód jest prosty: Urząd Skarbowy Wola znajduje się na Bemowie. Jeżeli chodzi o ścisłość, to US Bemowo znajduje się na Ochocie...
Po dokonanym zgłoszeniu naczelnik US rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub "podatnika VAT zwolnionego".
Uwaga!
Jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.
Obowiązek aktualizacji VAT nie dotyczy przypadków, gdy następuje wyłącznie zmiana danych objętych obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1314) - dotyczy to np. zmiany nazwy firmy. Zmianę adresu należy jednak zaktualizować także na VAT-R, jeżeli zmiana ta spowodowała zmianę właściwości organu podatkowego.