Art. 86 ust. 1 ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych nakłada na przedsiębiorców prowadzących instalację (emitującą gazy lub mającą wpływ na ich emisję) obowiązek sporządzenia i przedłożenia Krajowemu Ośrodkowi Bilansowania i Zarządzania Emocjami do dnia 31 marca każdego roku zweryfikowanego raportu rocznego z emisji CO2.  Za niezłożenie raportu grozi kara w wysokości 50 tys. zł. 

Jak powinien wyglądać raport

Raport powinien mieć formę papierową albo elektroniczną. Wymóg ten należy uznać za spełniony, jeżeli:

  1. do pisma utrwalonego w postaci papierowej zostanie dołączona postać elektroniczna tego pisma umożliwiająca przetwarzanie zawartych w nim danych, albo
  2. pismo utrwalone w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym będzie miało formę umożliwiającą przetwarzanie zawartych w nim danych.”

Podstawą prawną nałożenia grzywny jest art. 105 ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Organ nie będzie mógł odstąpić od nałożenia grzywny albowiem wskazany przepis stanowiący podstawę prawną ma charakter obligatoryjny, a zatem ustawodawca nie do końca pozostawił organowi możliwość odstąpienia od nałożenia grzywny.

W sytuacji przekroczenia terminu przedsiębiorca dalej ma możliwość złożenia raportu do 15 kwietnia, co będzie wiązało się z nałożeniem grzywny jednak tylko w wysokości 10 proc.  jej wartości.  Kara grzywny nakładana jest za niedostarczenie raportu, a nie za nieprawidłowości dotyczące jego wypełnienia, co może być istotną informacją dla przedsiębiorców, a zarazem dyskusyjna kwestią w trakcie postępowań administracyjnych toczących się w tym obszarze.    

Autor: dr Remigiusz Stanek, radca prawny, partner zarządzający w Stanek Legal

Sprawdź w LEX: Jakie działania powinien podjąć starosta w związku z przekazaniem przez prowadzącego instalację rocznego raportu odnośnie emisji gazów cieplarnianych oraz sprawozdania z weryfikacji raportu? >