Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Ciepłownia, która podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia zintegrowanego (moc powyżej 50 MW) i nie jest dużym źródłem spalania (dwa kotły o mocy poniżej 15 MW), ma pozwolenie zintegrowane ważne do czerwca 2016 r. Kotły opalane są miałem węglowym. Czy do wniosku o wydanie nowego pozwolenia zintegrowanego konieczne będzie dołączenie raportu początkowego? Jeśli tak, to jakie zanieczyszczenia należy uwzględnić?


Odpowiedź:

Moim zdaniem, o tym, kiedy wymagane jest przedstawienie raportu początkowego (jeżeli dla danej instalacji IPPC w ogóle jest wymagany), rozstrzyga art. 29 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1101) - dalej u.z.p.o.ś. Wynika z niego, że przedłożenie raportu początkowego wymagane jest dopiero przy wniosku prowadzącego instalację o zmianę pozwolenia zintegrowanego, złożonego po zakończeniu postępowania w sprawie zmiany pozwolenia zintegrowanego, o którym mowa w art. 28 ust. 2 u.z.p.o.ś. (zmiana z urzędu).


Przepisy nie zobowiązują prowadzącego instalację do zmiany pozwolenia w ww. zakresie (złożenia wniosku tylko w tej sprawie), a postępowanie w sprawie zmiany pozwolenia organ wszczyna na wniosek prowadzącego instalację.


Ponadto do przedłożenia przy wniosku o zmianę pozwolenia zintegrowanego prowadzący instalację zobowiązany jest tylko i wyłącznie w przypadku:
- gdy eksploatacja instalacji IPPC obejmuje wykorzystywanie, produkcję lub uwalnianie substancji powodujących ryzyko (instalacja nie zakład jako całość),
- mogą wystąpić okoliczności, w których w wyniku eksploatacji instalacji IPPC, zanieczyszczeniu ulegnie gleba, ziemia lub wody gruntowe na terenie zakładu.
Zagadnienia te należy przeanalizować, aby ustalić, czy raport początkowy jest (może być) wymagany. Prowadzący instalację powinien w pierwszej kolejności ustalić, czy eksploatacja instalacji IPPC obejmuje wykorzystywanie, produkcję lub uwalnianie substancji powodujących ryzyko.


Pojęcie substancji powodującej ryzyko należy rozumieć zgodnie z art. 3 pkt 37a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.).


W przypadku pozytywnego wyniku analizy, tzn. kiedy eksploatacja instalacji IPPC obejmuje wykorzystywanie, produkcję lub uwalnianie substancji powodujących ryzyko, należy przeanalizować system zabezpieczeń technicznych, organizacyjnych, logistycznych oraz proces technologiczny, w tym monitorowanie instalacji pod kątem tego, czy może dojść do uwolnień ww. substancji do środowiska i zanieczyszczenia.


Ponadto, prowadzący instalację nie musi występować o wydanie nowego pozwolenia zintegrowanego ze względu na treść art. 28 ust. 2 u.z.p.o.ś.


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.