PSEW: mieszkańcy Warmii i Mazur przychylni wiatrakom

Zdecydowana większość mieszkańców Warmii i Mazur jest zdania, że elektrownie wiatrowe są dobrym źródłem energii i chcą, by na terenie ich gminy powstała farma wiatrowa. – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska.

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego widzą potencjał, jaki dla ich regionu może przynieść inwestycja w energetykę wiatrową. Najczęściej wskazywanymi przez respondentów zaletami są: korzyści dla środowiska (65 proc.), wzrost dochodów gmin z podatków płaconych przez inwestora (51 proc.), zmniejszenie bezrobocia w województwie i zamówienia dla lokalnych przedsiębiorców (46 proc.) oraz rozwój technologiczny (42 proc.). W korzyści wynikające z inwestycji w farmy wiatrowe nie wierzy 14 proc. respondentów.

Wiele samorządów, szczególnie tych spoza głównych szlaków turystycznych, widzi w budowie farm nie tyko korzyści finansowe, ale także szansę poprawy często fatalnej jakości dróg lokalnych i sieci energetycznej. Dla rolników i właścicieli gruntów wiatraki to z kolei dodatkowe źródło przychodu – wynika z raportu.

Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, podkreśla, że dobrze planowana na poziomie gminy energetyka wiatrowa w regionie nie tylko nie przeszkadza, ale wręcz poprawia turystyczne walory gminy. Takie współistnienie jest możliwe i świadczy o tym chociażby zachodniopomorska gmina Wolin, w której od wielu lat istnieją wiatraki, a turystyka prężnie się rozwija.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.psew.pl, stan z dnia 26 lipca 2013 r.

Data publikacji: 26 lipca 2013 r.