- W dniu 30 marca 2019 r. Wielka Brytania opuści UE i stanie się "państwem trzecim". Skutki tego aktu będą odczuwalne dla obywateli, przedsiębiorstw i administracji zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w UE - stwierdza Komisja w komunikacie.
Zdaniem KE Brexit z pewnością spowoduje zakłócenia, na przykład w łańcuchach dostaw, bez względu na to, czy dojdzie do porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE czy też nie. Niektóre państwa członkowskie rozpoczęły przygotowania do scenariusza braku umowy. Taki wariant mógłby spowodować znaczne utrudnienia w handlu czy możliwości przemieszczania się. W komunikacie wskazuje się, że nadal nie ma pewności, czy - i jaka - zawarta zostanie umowa w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, w związku z czym trwają prace, aby instytucje UE, państwa członkowskie i podmioty prywatne były gotowe do Brexitu.
W 16-stronicowym dokumencie KE wskazała, jakie będą konsekwencje prawne wyjścia Wielkiej Brytanii z UE dla obywateli, przedsiębiorstw i administracji, od kontroli granicznych, ważności wydanych na Wyspach licencji czy certyfikatów, po warunki przesyłania danych.
W każdym wypadku, nawet jeśli porozumienie zostanie osiągnięte, po wystąpieniu z UE Wielka Brytania nie będzie już państwem członkowskim i w związku z tym nie będzie już miała tych samych praw, co członkowie UE. - Przygotowanie się do zmiany statusu Wielkiej Brytanii na status "państwa trzeciego" ma zatem ogromne znaczenie nawet w przypadku osiągnięcia porozumienia między UE a Wielką Brytanią - wskazała Komisja.
KE przypomina, że przygotowaniami nie mogą się zajmować jedynie instytucje UE. - To wspólny wysiłek na szczeblu unijnym, krajowym i regionalnym, przy czym angażuje on zwłaszcza przedsiębiorstwa i inne podmioty prywatne – każdy musi teraz zintensyfikować przygotowania do wszystkich scenariuszy i wziąć odpowiedzialność za swoją sytuację - czytamy w komunikacie.