CNEEC, która złożyła najtańszą ofertę w przetargu, poinformowała w poniedziałek, że uważa, iż decyzja Tauronu nie była zgodna z prawem i nie miała odpowiedniego uzasadnienia w Prawie o Zamówieniach Publicznych.

"Podejmiemy kroki prawne i odwołamy się od decyzji Tauronu do Krajowej Izby Odwoławczej w ustawowym terminie, czyli do 4 lutego 2013 r. A jeśli to nie poskutkuje, sprawę skierujemy do sądu" - oświadczyła Sun Shuyu, project manager z CNEEC, w przesłanym komunikacie.

Chińska firma podkreśliła, że jej oferta była najtańsza i całkowicie odpowiadająca wymaganiom zamawiającego; zaproponowana sprawność bloku na poziomie 46,07 proc. okazała się najwyższa spośród ofert, a cena brutto wynosiła 4,902 mld zł. Co prawda to więcej niż 4,305 mld zł brutto, które Tauron przeznaczył na inwestycję, ale oferta Rafako i Mostostalu opiewała na 5,41 mld brutto - zaznaczyła CNEEC.

Postępowanie służące wyłonieniu wykonawcy inwestycji trwało blisko trzy lata; od maja 2010 r. do 19 października ubiegłego roku złożono cztery oferty. Oprócz ofert konsorcjum CNEEC/COVEC oraz Rafako-Mostostal Warszawa złożyły je konsorcja: SNC-Lavalin Polska, SNC-Lavalin, Hitachi Power Europe (5,9 mld zł) oraz Alstom Power i Alstom Power Systems (5,966 mld zł).

W czwartek Tauron - informując o rozstrzygnięciu przetargu na korzyść Rafako-Mostostalu - podkreślił, że pozostałe trzy oferty zostały odrzucone z uwagi na niespełnienie wymogów specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Tauron przewidywał, że podpisanie kontraktu z wykonawcą nastąpi w II kwartale tego roku, a blok ma być gotowy w 2018 r.

wkr/ pad/