W Polsce istnieją 23 parki narodowe, które łącznie zajmują 1% powierzchni kraju. Z dniem 1 stycznia br. zostały one przekształcone z państwowych jednostek budżetowych w państwowe osoby prawne. Na finansowanie działalności parki otrzymują dotacje z budżetu państwa. Przychodami parków są także dotacje oraz pożyczki z Narodowego oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, wpływy z tytułu dzierżawy, najmu i użytkowania nieruchomości.

Informację na temat funkcjonowania parków narodowych po zmianach w ustawie o ochronie przyrody przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska - Janusz Zaleski. Wynika z niej, że zmiana formy organizacyjno-prawnej parków nie wpłynęła na zmianę zadań parków narodowych. Jednostki te nadal realizują zadania określone w ustawie o ochronie przyrody w zakresie ochrony walorów przyrodniczych.

W dyskusji poruszano sprawy: wysokości dotacji budżetowych - w ocenie posłów są one zdecydowanie za niskie, wysokości płac pracowników parków, wykupu prywatnych gruntów objętych granicami parków.

Źródło: www.sejm.gov.pl