Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej zakłada wprowadzenie obowiązku przekazywania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej dobowych wyciągów z rachunków bankowych. Nowy obowiązek nałożony na firmy, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorców, ma być realizowany za pośrednictwem banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-rozliczeniowej lub bezpośrednio przez podatnika, jeżeli posiada on rachunek bankowy w banku posiadającym adres siedziby lub oddziału poza granicą Polski. Celem proponowanej regulacji jest ograniczenie oszustw i nadużyć występujących w podatku od towarów i usług oraz w podatkach dochodowych.

 
W ocenie Konfederacji Lewiatan cel projektowanych przepisów, choć jak najbardziej racjonalny, nie może uzasadniać zbierania informacji o przedsiębiorcach i ich kontrahentach na tak ogromną skalę. Państwo będzie posiadać informacje o wrażliwych i pilnie chronionych szczegółach prowadzonej działalności: obrotach, cenach, kontrahentach.
 
Wątpliwości Konfederacji budzi fakt, czy z tak dużej ilości wyciągów bankowych KAS będzie w stanie wyodrębnić podejrzane transakcje, i czy rzeczywiście jest to właściwe narzędzie do przeciwdziałania nadużyciom. Do oszustw nie dochodzi na etapie sprzedaży konsumentom i przekazywanie ich danych nie przyczyni się do ograniczenia wyłudzeń. Dane nabywców nieprowadzących działalności gospodarczej nie powinny być przekazywane do KAS poza konkretnym postępowaniem, albo co najmniej powinien zostać wprowadzony limit wartości transakcji, które podlegają zgłoszeniu, aby nie naruszać prawa do prywatności zwykłych obywateli.
 
Zdaniem Konfederacji, proponowany termin wejścia w życie nowelizacji, tj. 1 września br. jest nie do zaakceptowania, gdyż nie daje przedsiębiorcom czasu na dostosowanie użytkowanych systemów finansowo-księgowych do wymogów przekazywania danych. Projektodawca nie wskazał tez kosztów związanych z wdrożeniem nowej regulacji zarówno po stronie administracji jak i przedsiębiorców.