1. Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego
Jak wynika z art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f., podatnicy prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe w terminie złożenia zeznania.
Przepis ten w tym brzmieniu obowiązuje od dnia 1 stycznia 2015 r., z drobną korektą od dnia 1 kwietnia 2015 r. Do końca 2014 r. podatnicy prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego musieli dołączać do zeznania sprawozdanie finansowe. Oznacza to, że obecnie sprawozdanie finansowe nie jest już załącznikiem do zeznania podatkowego.
2. Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe
Obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego wynika z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości – dalej u.o.r.
Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz na inny dzień bilansowy, stosując odpowiednio zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego.
Sprawozdanie finansowe składa się z:
• bilansu,
• rachunku zysków i strat,
• informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
Sprawozdanie finansowe podlegające corocznemu badaniu obejmuje ponadto zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym, a w przypadku funduszy inwestycyjnych – zestawienie zmian w aktywach netto, oraz rachunek przepływów pieniężnych.
Sprawozdanie finansowe sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej. Dane liczbowe można wykazywać w zaokrągleniu do tysięcy złotych, jeżeli nie zniekształca to obrazu jednostki zawartego w sprawozdaniu finansowym.
Niektóre jednostki mogą sporządzić sprawozdanie finansowe w uproszczonej formie. Chodzi tu o jednostki, które w roku obrotowym, za który sporządza się sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie osiągnęły dwóch z następujących trzech wielkości:
• średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło nie więcej niż 50 osób,
• suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 2.000.000 euro,
• przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 4.000.000 euro.
W sprawozdaniu finansowym w formie uproszczonej wykazuje się informacje w zakresie ustalonym w załączniku nr 1 do u.o.r. literami i cyframi rzymskimi. Informację dodatkową sporządza się w odpowiednio uproszczonej formie.
Jednostkami mikro są m.in.:
• osoby fizyczne,
• spółki cywilne osób fizycznych,
• spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie
– jeżeli przychody netto tych jednostek ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosły równowartość w walucie polskiej nie mniej niż 1.200.000 euro i nie więcej niż 2.000.000 euro za poprzedni rok obrotowy (w przypadku jednostek rozpoczynających działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych – w roku obrotowym, w którym rozpoczęły działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych).
Jednostki mikro to także osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które stosują zasady rachunkowości na podstawie art. 2 ust. 2 u.o.r. (tj. takie, które zdecydowały się prowadzić księgi rachunkowe mimo nieprzekroczenia limitu 1.200.000 euro).
Jednostki te sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z treścią załącznika nr 4 do u.o.r.
Uwaga!
Roczne sprawozdanie finansowe należy sporządzić nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego (u osób fizycznych to dzień 31 marca następnego roku). Sprawozdanie finansowe podpisuje, podając zarazem datę podpisu, osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki. Jeśli jednostką kieruje organ wieloosobowy, podpis składają wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego (art. 52 u.o.r.).
Sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną lub spółkę osobową nie oznacza automatycznie konieczności złożenia sprawozdania finansowego. Obowiązek ten, jak wynika z art. 45 ust. 5 u.p.d.o.f., dotyczy osób fizycznych zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych. A zatem podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów nie muszą składać sprawozdania finansowego.
3. Sprawozdanie finansowe a formularz zeznania podatkowego
W formularzach zeznań podatkowych osób prowadzących działalność gospodarczą i sporządzających sprawozdania finansowe zamieszczono informacje dotyczące tych sprawozdań, tj.:
• w PIT-36 – część S, poz. 322,
• w PIT-36L – część R, poz. 102.
W formularzach tych (w wersji do rozliczenia podatku za 2014 r.) sprawozdanie finansowe potraktowane jest jak załącznik do zeznania. Tymczasem z art. 45 ust. 5 u.p.d.o.f. wynika, że sprawozdanie finansowe trzeba złożyć do dnia 30 kwietnia następnego roku, tj. w terminie złożenia zeznania. Sprawozdanie finansowe nie musi stanowić załącznika do zeznania, jak to było do dnia 31 grudnia 2014 r. Dlatego podatnik może złożyć sprawozdanie w innym terminie niż zeznanie, zachowując oczywiście termin dnia 30 kwietnia następnego roku.
W praktyce może się też zdarzyć sytuacja, gdy podatnik musi złożyć więcej niż jedno sprawozdanie finansowe.
(...)
Czytaj więcej: Kompas Księgowo-Kadrowy