1. Wydanie dokumentu umowy

Przedsiębiorca powinien wydać konsumentowi dokument umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub potwierdzenie jej zawarcia, utrwalone na papierze lub, za zgodą konsumenta, na innym trwałym nośniku. Taki sposób dotyczy także potwierdzenia konsumentowi otrzymania zgody na dostarczenie treści cyfrowych w okolicznościach powodujących utratę prawa odstąpienia od umowy.

Konsument może też zażądać rozpoczęcia wykonywania usługi przed upływem terminu do odstąpienia od umowy. Przedsiębiorca wymaga wówczas od konsumenta złożenia wyraźnego oświadczenia zawierającego takie żądanie na trwałym nośniku.

Trzeba też pamiętać o przypadku zawarcia umowy, gdy ustalone w umowie wynagrodzenie nie przekracza 600 zł, konsument zażądał wykonania usługi przez przedsiębiorcę w celu naprawy lub konserwacji, a przedsiębiorca i konsument natychmiast wykonują swoje zobowiązania. Przedsiębiorca ma wówczas obowiązek:

• udzielić konsumentowi informacji w zakresie swoich danych identyfikujących i adresach (patrz tabela) oraz informacji dotyczących wynagrodzenia i sposobu, w jaki ma być obliczane,

• przedstawić łączny kosztorys utrwalony na papierze lub, za zgodą konsumenta, na innym trwałym nośniku,

• udzielić informacji w zakresie: cechach świadczenia, sposobie i terminie wykonania prawa odstąpienia od umowy oraz braku możliwości odstąpienia do umowy (jednak jeżeli konsument wyrazi na to zgodę, nie muszą być one utrwalone na papierze lub innym trwałym nośniku).

 

Zobacz także: Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż internetową musi pamiętać o obowiązkach wobec konsumentów

 

2. Potwierdzenie zawarcia umowy

Przedsiębiorca ma też obowiązek przekazać konsumentowi potwierdzenie zawarcia umowy na trwałym nośniku w rozsądnym czasie po jej zawarciu, najpóźniej w chwili dostarczenia rzeczy lub przed rozpoczęciem świadczenia usługi. Potwierdzenie to obejmuje:

• informacje w zakresie określonym w tabeli, chyba że przedsiębiorca dostarczył konsumentowi te informacje na trwałym nośniku przed zawarciem umowy,

• informację o udzielonej przez konsumenta zgodzie na dostarczenie treści cyfrowych w okolicznościach powodujących utratę prawa odstąpienia od umowy.

3. Składanie zamówienia przez konsumenta przy obowiązku zapłaty

Zamówienie może pociągać za sobą obowiązek zapłaty. Jeśli umowa zawierana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej nakłada taki obowiązek zapłaty, przedsiębiorca ma obowiązek dostarczyć konsumentowi w sposób jasny i widoczny, bezpośrednio przed złożeniem przez konsumenta zamówienia, informacji w zakresie: cech świadczenia, łącznej cenie lub wynagrodzeniu za świadczenie, czasie trwania umowy oraz minimalnym czasie trwania zobowiązań konsumenta.

Trzeba pamiętać, że:

• przedsiębiorca zapewnia, aby konsument w momencie składania zamówienia wyraźnie potwierdził, że wie, że zamówienie pociąga za sobą obowiązek zapłaty,

• jeżeli do złożenia zamówienia używa się przycisku lub podobnej funkcji, muszą być one oznaczone w łatwo czytelny sposób słowami „zamówienie z obowiązkiem zapłaty" lub innego równoważnego jednoznacznego sformułowania.

Jeżeli przedsiębiorca nie spełnia tych wymagań, umowa nie zostaje zawarta.

Ponadto, na stronach internetowych służących do prowadzenia handlu elektronicznego należy wskazać w sposób wyraźny, najpóźniej na początku składania zamówienia, jasne i czytelne informacje o ograniczeniach dotyczących dostarczania oraz akceptowanych sposobach płatności.

(...)